ניהול הרשאותניהול הרשאות

הצגה בדף הבית

כותרת

נושא

תיאור

תאריך עדכון

תאריך תפוגה

כותרת משנה

שם מחבר

קטגוריה

תמונה קטנה

תמונה

Link1

Html3

הצגה בניוזלטר

הצגה בניוזלטר-כתבה ראשית

מידע חופשי

קבצים מצורפים

נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי

פסל עוצמה של האמן הבינלאומי יגאל תומרקין הוצב בבאר שבע

חנוכת פסל עוצמה
תאריך עדכון: 16/03/2017
שם מחבר: דובר העירייה
​בטקס שנערך אמש (רביעי, 15/03) ברחבת הכניסה לרכבת מרכז בבאר שבע הוצב הפסל עוצמה של האמן הבינלאומי, זוכה פרס ישראל, יגאל תומרקין.

מדובר בפסל פלדה וברזל צבוע, בגובה 5.5 מ' ובמשקל 2.5 טון, עם קרון מהתקופה העות'מאנית. הפסל נוצר בפיסול המייחד את שנות ה-90 של המאה הקודמת בעבודתו של תומרקין. עבודות שאפשר היה ליצור רק בבתי יציקה מיוחדים: פיסול בברזל מלובן, מוטות פלדה בעובי 7-5 ס"מ, כיפוף, חיתוך, הלחמה ועיבוד בבית היציקה, הטבעת צורות, חיתוך של הנגדת צורות, ריתוך של חלקי כלי נשק, מוטות וגלגלים שנאספו במחסני גרוטאות. הפלדה והברזל, העוצמה ו"הניקיון" של העמוד המפוסל עם הקרונית מעמתים את הצופה עם רגשות עזים, מנוגדים.

בפיסול שנות ה- 90 מציג תומרקין ניקיון צורני. הוא זונח את שפע הפרטים, הבדים המתנפנפים, גרוטאות וחוטי תיל שמאפיינים את עבודותיו בשנות ה- 70 ומחצית שנות ה- 80 ומתמקד בחיתוך "נקי" של מוטות מתכת מאסיביים. חיתוך המתאים לאופי החומר, חיבור וריתוך מינוריים, ויוצר פסלים המרשימים בפשטותם ונדמה כאילו נעשו בידי עצמם. ביצירתו רבת השנים בולט עיסוקו של תומרקין בנושא המלחמה - הן מלחמת העולם השנייה והן מלחמות ישראל במרחב המקומי. בשנות התשעים הוא שילב פסי רכבת וקרוניות בפסלי הפלדה - אזכור לשנים האפלות בתולדות המאה העשרים.

טקס חנוכת הפסל שהפיקה המחלקה לאירועים בעיריית באר שבע התקיים במעמד ראש העיר רוביק דנילוביץ', מנהלת מוזיאון הנגב לאמנות ד"ר דליה מנור, יגאל תומרקין ובני משפחתו, מ"מ וסגני ראש העיר, חברי מועצת העיר ואישי ציבור רבים נוספים.

בתום האירוע העניק ראש העיר לתומרקין צילום היסטורי של באר שבע בהקמתה.

ראש העיר, רוביק דנילוביץ': " מדובר בכבוד גדול לעיר באר שבע שהוצב בה פסל של אחד האמנים הגדולים בעולם. הפסל הזה מבטא את העוצמה של העיר הזו שהתברכה בהון אנושי מופלא.

הפסל ללא ספק יהווה מגדלור עבור כולנו ".

ד"ר דליה מנור, מנהלת מוזיאון הנגב לאמנות: " זהו הישג חשוב לעיריית באר שבע שעבודות שלושת "הטנורים" של הפיסול הישראלי בעיר: דני קרוון, מנשה קדישמן ויגאל תומרקין. הצבת הפסל הנה נדבך נוסף במסגרת המדיניות החדשה להשביח את המרחב העירוני באמצעות אומנות ".

 
* התמונות באדיבות עיריית באר שבע