היערכות לשעת חירום

האם יש בביתך ממ"ד או ממ"ק? 
 
אם יש בביתך אחד מהשניים, דע כי מדובר במרחב המוגן שלך. יש להכין אותו כנדרש, ולהכניס אליו את הציוד שיסייע לך ולמשפחתך להתמודד עם המצב בצורה הטובה ביותר. 
 
אם אין בביתך אחד מהשניים, בדוק האם מצוי מקלט בבניין מגוריך שאליו תוכל להגיע תוך פרק הזמן העומד לרשותך מרגע הישמע האזעקה. אם קיים מקלט בבניין שניתן להגיע אליו בפרק הזמן הנדרש, זהו המרחב המוגן שלך. חשוב לוודא כי המקלט מטופל וכי ניתן לשהות בו. דבר עם שכניך, ויחד הכינו אותו לשימוש בעת הצורך.
• ניתן להגיע למקלט בבניין ללא התניית זמן, אם ההגעה אליו הינה דרך חדר מדרגות פנימי.
 
אם לא קיים מקלט בבניין המגורים, או שלא ניתן להגיע אליו תוך פרק הזמן הנדרש, יש לנקוט בהיערכות אחרת.
 
במידה ואתה מתגורר בקומה אחרונה במבנה, עליך לצאת לחדר המדרגות (בתנאי שהוא חדר מדרגות פנימי במבנה) ולרדת קומה אחת. זהו המרחב המוגן שלך. יתכן ולא יהיה נוח עבורך לשהות בחדר המדרגות, אך זהו המיגון הטוב ביותר עבורך ועבור משפחתך! בנוסף, ניתן לבדוק אפשרות לשהייה בדירת שכנים.
 
במידה ואתה מתגורר בבית פרטי בעל קומה אחת בלבד – יש להסתגר בחדר פנימי. לאחר שעות ספורות מומלץ להיכנס למקלט ציבורי בקרבת מקום מגוריך ולשהות בו. מומלץ כבר היום להכיר את מיקומו של המקלט. לשם כך, עליך לפנות לרשות המקומית.
 
במידה ואינך מתגורר בקומה אחרונה או בבית פרטי, עליך לבחור את המרחב הכי פנימי בתוך הדירה שלך. יש לבחור מרחב שתוכל להגיע אליו תוך פרק הזמן העומד לרשותך באזור בו אתה נמצא, מרגע השמע האזעקה. על המרחב להיות בעל מינימום קירות חיצוניים, מינימום חלונות ופתחים. אם לא מצאת חדר שכזה תוכל לבחור מרחב שהוא מסדרון פנימי או מבואה. אין לבחור במרחב בעל חלונות זכוכית גדולים או שקירותיו מצופים במראות או זכוכית כמו שירותים ואמבטיה מחשש שיתנפצו כתוצאה מההדף.