אוטיזם

 
הספקטרום האוטיסטי היא קשת רחבה תחתיה נופלות כל התסמונות השייכות לקבוצת התסמונות האוטיסטיות בקבוצת הלקויות ההתפתחותיות. אוטיזם מאופיין לרוב בהפרעות בתקשורת מילולית ובלתי מילולית, יכולות חברתיות ויכולות תקשורתיות. מחלקת השיקום בעיריית באר שבע  מודעת לקשיי ההורים, דואגת לתושביה הלוקים באוטיזם  ומציעה להם שלל שירותים על מנת להקל על חייהם ולשפר את איכותם.

זכאות לשירותים

על מנת להיות זכאים לקבלת השירותים השונים, על האדם הלוקה באוטיזם להיות מוכר על ידי 'השירות לטיפול באדם עם אוטיזם' במשרד הרווחה. בעיר באר שבע קיימים מספר מענים לתחום האוטיזם, לצורך הרשמה לשירותים אלה יש להיות מוכר ברווחה וכן בעמותת אלו"ט ("המרכז למשפחה - בית לורן", טלפון 6431528 - 08). העובדים הסוציאליים בלשכות הרווחה נותנים שירות של ייעוץ, תמיכה, תיווך, הפנייה לאבחונים מטעם משרד הרווחה, חונכות אישית וסיוע בהתאם לצורך ולמצב. השירות ניתן לכל שכבות האוכלוסייה.

מסגרות יום

מעון יום שיקומי (לגיל הרך)

במסגרת החוק למעונות יום שיקומיים פועלים בעיר שני מעונות יום שיקומיים לפעוטות בגילאי 0-3 שהוכרו על ידי היחידה לטיפול באוטיזם כזכאי גמלת ילד נכה מהמוסד לביטוח לאומי. לצורך ההרשמה יש לפנות לעובד הסוציאלי המטפל במשפחתכם, לפי אזור המגורים. (אם עדיין אין לכם תיק במחלקת הרווחה, יהיה עליכם לפתוח תיק לצורך מטרה זו).  בעיר באר שבע פועל מעון יום שיקומי "אלוטף" המיועד לפעוטות הלוקים באוטיזם או - PDD . המעון נמצא ברחוב גוש עציון 10, שכונה ג'. טלפון 08-6280431, ומופעל על ידי אלו"ט בשיטת הטיפול ABA. בנוסף ישנה קבוצת פעוטות במעון יום "צעד קדימה" המופעלת בשיטה האקלקטית (התנהגותית/רגשית).
פעוטות עד גיל 3 שהוכרו ביחידה לטיפול באדם עם אוטיזם במשרד הרווחה, באמצעות העובד הסוציאלי בקהילה ומשולבים במעון יום רגיל המוכר על ידי משרד הכלכלה, זכאים לסייעת שילוב על פי קריטריונים של משרד הרווחה. הזכאות נקבעת על ידי ועדה במשרד הרווחה. הפנייה לוועדה באמצעות העובד הסוציאלי בקהילה.

מית"ל (מרכז תעסוקה לאנשים בוגרים עם אוטיזם)

בבאר שבע קיימת מסגרת תעסוקתית לבוגרים עם אוטיזם. המסגרת פועלת בשעות היום, בשעות 08:00 עד 15:00, ומיועדת לחברים הלוקים באוטיזם מגיל 21 ומעלה, מאזור באר שבע והדרום. לפרטים יש לפנות לעו"ס המטפל.

מסגרת דיור

בבאר שבע קיימת מסגרת דיור לאנשים עם אוטיזם - כפר האירוסים– מסגרת חוץ ביתית לאנשים עם אוטיזם בני 18 ומעלה. כפר האירוסים הינו בית לחיים הנותן מענה כוללני בתחום התעסוקה הפנאי והדיור לחברי הכפר.
בנוסף למסגרת זו קיים מערך מסגרות דיור ברחבי הארץ.
הורה המעוניין לשב את בנו/ ביתו במסגרת חוץ ביתית יפנה לעו"ס המטפל לצורך קידום הטיפול בבקשה.

מסגרות פנאי

מטפחים לילדים

ילדים המוכרים ביחידה לטיפול באדם עם אוטיזם של משרד הרווחה זכאים לקבל במידה וענו על קריטריונים שעות מטפח (חונכות) בבית המשפחה. השירות כרוך באישור ותקציב משרד הרווחה והשתתפות הורים.
ההפניה לשירות באמצעות העו"ס המטפל.

מועדונית לשעות הפנאי

מועדונית לילדים עם אוטיזם בגילאי 6 ומעלה, המתקיימת פעמיים בשבוע בשעות 17:00 - 19:00. הפעילות במועדונית מתבצעת על פי רמות תפקוד , ההפניה למסגרת באמצעות העובד הסוציאלי בקהילה.

נופשונים

פעילות נופש לילדים והוריהם במרכזי אלו"ט ברחבי הארץ במהלך חופשת הפסח וחודשי הקיץ.

קייטנת אלו"ט

פעילות חברתית ונופש לילדים בלבד המתקיימת במהלך חופשות החגים והחופש הגדול בה משולבים ילדים ובני נוער עם אוטיזם בקייטנה ייחודית. 

יצירת קשר

לצורך קבלת פרטים וסיוע, אנא פנו לעובדת הסוציאלית במחלקות לשירותים חברתיים.
אם אתם מתגוררים בשכונה ד', שכונת רמות, שכונה ו', אנא פנו לעובדת הסוציאלית צביה הלל. 
אם אתם מתגוררים בשאר רחבי העיר באר שבע, אנא פנו לעובדת הסוציאלית ריקי דאודי.
 
  
  
  
  
צביה הללעו"ס לבוגרים הלוקים במוגבלות שכלית התפתחותית, עו"ס לחוק חסרי ישע (הלוקים במוגבלות שכלית התפתחותית), עו"ס לאוטיזם, עו"ס בי"ס "אורים"08-6206419tzviah@br7.org.il
ריקי דאודיעו"ס לאוטיזם, עו"ס לחוק חסרי ישע (הלוקים במוגבלות שכלית התפתחותית). עו"ס בי"ס "רעים"08-6206359rikid@br7.org.il
אלה פינקוסוביץעו"ס לאוטיזם08-6206354ellap@br7.org.il
 
 ​ ​

מרכז מידע

מרכז תמיכה למשפחות לילדים עם אוטיזם ניתן לפנות באופן ישיר לצורך התייעצות ומידע על זכויות, אינו מחייב הכרה ברווחה ניתן לפנות בכתובת רחוב אילן רמון 20 באר שבע ובטלפון 08-6431528