בריאות הציבור בעסקים

עיקרי פעילות המחלקה

  • רישוי ופיקוח על עסקים הפועלים בתחום המזון – מסעדות, בתי קפה, קיוסקים, הסעדה (קייטרינג), אולמי שמחה, גני אירועים ומרכולים.
  • רישוי ופיקוח על עסקים המבצעים טיפולים לא רפואיים בגוף האדם כמו מספרה, טיפולי יופי וקוסמטיקה, פדיקור ומניקור.
  • רישוי ופיקוח על בריכות שחיה ומקוואות.
  • טיפול במפגעי תברואה ואירועים העלולים לסכן את בריאות הציבור.
 

חלוקה לאזורים וסוגי עסקים

עבודת צוות התברואניות מתבצעת בעיקרה עפ"י חלקות העיר לאזורים גיאוגרפיים והצבת תברואנית כאחראית על כל אזור. בנוסף לחלוקה לפי אזורים, מתייחס סידור העבודה גם לחלוקת העבודה עפ"י סוגי העסקים, כמו: אולמות שמחה, בריכות שחיה, מקוואות, מלונות וכדומה.
 
יודגש כי המחלקה מטפלת בכל העסקים טעוני רישוי מהיבטים תברואיים ברחבי העיר. תדירות הביקורות עומדת בממוצע של ביקורת בבית העסק אחת לשלשה חודשים, כאשר התדירות של הביקורות משתנה עפ"י הנסיבות, למשל בעסקים גדולים של מזון נערכות הביקורות בתכיפות גבוהה יותר.
 

תהליכי העבודה

התברואנים מבקרים בעסקים , אשר ברובם עסקי מזון, ומסבירים לבעלי ומנהלי העסקים מה עליהם לעשות כדי לעמוד בדרישות התברואיות ואחרות וזאת לצורך קבלת רישיון עסק. ביקורות נעשות גם בעסקים המתנהלים עם רישיון עסק כחוק, אולם יש צורך לבדוק אם הם מקפידים על שמירת תנאי רישיון העסק ועל תנאים תברואיים נאותים כנדרש. בתום הביקורות נמסרים לבעלי העסקים דו"חות כתובים ובהם מפורטים הליקויים שנמצאו וכן ניתנים הסברים המפרטים מה עליהם לעשות על מנת לתקן ליקויים אלה.
 
במידה ומתברר לאחר מספר ביקורות (תלוי ברגישות הפעילות הנעשית במקום, כפוטנציאל סכנה לשלום הציבור וכן בנתונים נוספים) כי העסק אינו עומד בדרישות החוק ולא מקדם די הצורך את הליכי הרישוי, מועבר דוח עבירה בנושא להמשך טיפול בלשכה המשפטית.
 
הלשכה המשפטית מדווחת על מהלך ותוצאות ההליכים המשפטיים שננקטו ועל גזרי הדין שהוטלו. לרוב בית המשפט מוציא צו סגירה לעסקים המתנהלים ללא רישיון עסק ו/או קנסות כספיים. צווים אלה בדרך כלל אינם מיידים ולבעל העסק ניתנת שהות נוספת לצורך הסדרת רישיון העסק. אולם, אם מדובר בעסק המסכן את שלום הציבור ניתנת הזכות לאגף רישוי העסקים לערוך שימוע ולהמליץ לראש העיר להוציא צו סגירה מנהלי מידי לעסק.
 
 

פרשה טכנית כחלק מתוכנית עסק לבתי אוכל

פרשה טכנית  היא טקסט כתוב, בדרך כלל בצורת חוברת קטנה, אשר מפרט באופן מדוקדק את תהליכי הייצור בבית העסק העוסק בקמעונאות מזון. למעשה –  עסק בתחום המזון, המבקש רשיון עסק מהרשות המקומית, נדרש להגיש לרשות המקומית את הפרשה הטכנית כתנאי להתחלת תהליך רישוי מול גורמי הבריאות השונים האמורים לאשר את קיומו של העסק.
הפרשה הטכנית והתכנית האדריכלית שלובות זו בזו.
הפרשה הטכנית תתאר את תהליכי הייצור העתידים להתקיים במטבח המסעדה/ מעדנייה/ אטליז המרכול וכו׳ החל מקבלת הסחורות כחומר גלם, עבור דרך תהליכי האחסון, שטיפה וחיטוי, הפרדה בין סוגי מזון שונים, וניהול המזון וסיים בהכנתו לכדי מנה המוגשת ללקוח.
 
 
 

ליצירת קשר ופרטים נוספים

  
  
  
  
שעות קבלת קהלמסנןשעות מענה טלפונימסנן
08-646385808-6463796gilia@br7.org.ilבניין העירייהזימון קבלת קהל מקוון ביום רביעי 13:00-9:00

קבלת קהל פרונטלית:
שני וחמישי 13:00-9:00,
שלישי 19:00-16:30 (18:30 סגירת דלתות)
ראשון ושלישי 12:00-9:00שני וחמישי 15:30-14:00