ערים תאומות

במהלך השנים, עיריית באר שבע טיפחה קשרי ידידות רבים עם ערים שונות ברחבי העולם. מתוך אותם קשרי ידידות התפתחו בריתות עמוקות יותר והעיר באר שבע חתמה על הסכמי 'ערים תאומות' עם ערים נבחרות ברחבי העולם. המטרת בקשירת אותם הסכמים היא לשים דגש על קשרים תרבותיים, מוזיקליים, חברתיים וסביבתיים.
 

ייצוג באר שבע ברחבי העולם

עיריית באר שבע בכלל, וראש העיר רוביק דנילוביץ' בפרט שמים דגש משמעותי על ייצוגה של העיר באר שבע ברחבי העולם ודואגים שכל הערים התאומות שלה, והעולם באופן כללי יראו אותה כמרכז ידע בינלאומי, צעירה ודינמית, עיר של סובלנות, עיר אשר קיימת בה אינטגרציה מרשימה של עולים מ-63 ארצות ברחבי העולם ועיר המייצגת את עתידה של מדינת ישראל.
 

פרויקט הערים התאומות בבאר שבע

החזון של באר שבע הוא לעודד שיתופי פעולה בינלאומיים רבים, ביקורי משלחות מערים שונות וקבלת השקעות ותרומות לטובת פיתוחה של העיר. אחד מהאפיקים המוצלחים ביותר הוא אפיק הערים התאומות וערים חדשות מבקשות להתווסף לפרויקט. בשנים האחרונות נחנך בעיר רחוב הנקרא 'הערים התאומות' וברחבי העיר משנות כיכרות העיר את שמן לשמות הערים התאומות הקיימות.

 

 

העיר התאומה בוושינגטון – סיאטל

הקשר ארוך הטווח בין שתי הערים הוא קשר אמיץ וחם המנוהל הן באמצעות אגודת הידידים המקומיים והן באמצעות העיריות של שתי הערים. בשנת 1999 ביקר בסיאטל ראש העיר לשעבר מר יעקב טרנר ונפגש עם ראש העיר של סיאטל, חברי אגודת הידידים של סיאטל והפדרציה היהודית.
 
בתחילת שנות ה-2000 הוקם בבאר שבע גן ציבורי על שם העיר סיאטל, ובסיאטל הוקם 'פארק באר שבע'. בשנת 2007 לקחה אגודת הידידים בסיאטל על עצמה את פרויקט גיוס הכספים לטובת חידוש הפארק וקיימה תחרות אומנות לתלמידי בתי ספר תיכוניים הן בבאר שבע והן בסיאטל. בקיץ של אותה שנה אירחה העיר סיאטל את זוכת התחרות הבאר-שבעית לביקור בן שבוע בעיר, שם ייצגה הזוכה את באר שבע בטקס פתיחת הפארק המחודש. בשנת 2008 התקיים טורניר וירטואלי מרתק בשחמט בין ילדי בית ספר יסודי בסיאטל לבין ילדים בני גילם בבאר שבע.
 
ראש העיר של סיאטל ביקר בבאר שבע בחודש יוני 2015 עם משלחת בכירה שמנתה 20 איש.

 

 

העיר התאומה בצרפת –  ליון

בשנת 1977, בתקופת כהונתו של ראש העיר לשעבר מר. אליהו נאוי, נחתם הסכם ערים תאומות בין באר שבע לבין ליון. שני גופים מנהלים ומתחזקים את קשרי הידידות בין שתי הערים; אגודת הידידים ליון-באר שבע וארגון עסקי הנקרא 'חילופי רון-אלפ – ישראל'. מטעם שני הארגונים הללו מגיעות משלחות לסייר בארץ ומבקרות גם בבאר שבע. הקבוצות הללו תורמות לקק"ל ונוטעות עצים ביער על שם אנטואן דה סנט אכזופרי הנמצא ליד רביבים.
 
במהלך השנים היו קשרי הידידות בין הערים אמיצים וחזקים ונערכו כנסים מדעיים ורפואיים הן בליון והן בבאר שבע, קבוצות נוער רבות מבאר שבע נסעו לביקורים בליון, נערך טורניר כדורגל בהשתתפות הנבחרת מליון והקהילה בליון אף לקחה על עצמה את מימון הטיפול בילד מבאר שבע שחלה בסרטן. בשנים האחרונות מנסים אנשי המסחר מליון ליצור קשרים כלכליים עם מפעלים ועם לשכת המסחר בעיר, ואף נוצרו קשרים מקצועיים בין אגף ההנדסה בעירייה לבין עיריית ליון.
 
בשנת 2005 נוצר קשר בין נוער באר שבע, ליון ויריחו בפרויקט משותף לחסכון וניהול מים, בחסות ארגון הבריאות העולמי. בשנת 2006 נחנכה כיכר ליון בשכונת רמות לציון 30 שנה לקשר בין שתי הערים. בטקס החניכה השתתפה משלחת רבת משתתפים בראשות ראש העיר ג'רארד קולומב.  כמו כן, מדי שנה מגיעות אל העיר באר שבע משלחות רבות מרון-אלפ, משלחות מליון בראשות אמיל אזולאי ומשלחות של אנשי עסקים רבים.

 

 

העיר התאומה בגרמניה – וופרטל

הקשר הבין הערים מתקיים משנת 1977 ומהווה מאז ועד היום דוגמא ומופת לברית ערים תאומות. לרגל 30 שנות קיום הקשר, חנכה עיריית באר שבע את כיכר 'וופרטל' בשכנות רמות. במשך 30 השנים האחרונות מובילות עיריית באר שבע ואגודת הידידים בעיר את הקשר בין שתי הערים ואוספות תרומת על מנת להרחיב את הפעילות בשם הערים.
 
חלק מהפעילויות המשותפות בין הערים כוללות חילופי משלחות נוער, ביקורי תזמורות נוער, תערוכת אומנים ועוד. בנוסף, בשנים האחרונות השתתפו נציגי העיר באר שבע באירוע 'רוכבי אופניים לשלום' שקיימה העיר וופרטל עם כל הערים התאומות שלה. נציגי העיר וופרטל מבקרים בבאר שבע (ובשאר מדינת ישראל) מדי שנה, ומשלחת זהה יוצאת מטעם באר שבע אל וופרטל מדי שנתיים.
 
מר רוביק דנילוביץ' ראש העיר ביקר בוופרטל בשנת 2011 במשלחת רשמית של העיר שמנתה 8 חברי מועצה.

 

העיר התאומה בגרמניה – רוזנהיים

קשרי הידידות החזקים עם העיר רוזנהיים התחילו כבר בשנת 1983, לפני למעלה מ-30 שנה. בשנת 1986 התחילו להתקיים חילופי משלחות מוזיקליות ומדי שנתיים ביקרו בעיר באר שבע תזמורות מהמחוז הבווארי. בנוסף, תזמורות מהעיר באר שבע היו מבקרות ברוזנהיים. עד לאחרונה, קבוצות נוער גרמני היו מגיעות לביקורים בישראל, וקבוצות ישראליות היו נוסעות לביקורי גומלין בגרמניה.
 
בשנת 2003 הגיע מנהל מחוז רוזנהיים, ד"ר מקס גימפלה, יחד עם משלחת של חברי מועצה לביקור בבאר שבע, לרגל חגיגת 20 שנים לקשר הידידות בין שתי הערים. בטקס נחתמה מגילה המעידה על חידוש ברית הערים התאומות. כשנה לאחר מכן, בשנת 2004, נסעו ראש העיר, מר טרנר, ומשלחת רשמית מטעם הרשות, לביקור גומלין בגרמניה. בשנת 2007, כאשר הערים עמדו לחגוג 25 שנים לקשרים ביניהן, התבצעו שוב שני ביקורים. ראשית של המשלחת הגרמנית לבאר שבע, ובשנה שלאחר מכן, המשלחת הישראלית לרוזנהיים. מר רוביק דנילוביץ' ראש העיר ביקר ברוזנהיים בשנת 2011 במשלחת רשמית של העיר שמנתה 8 חברי מועצה.

 

 

העיר התאומה בקנדה – וויניפג

הסכם ערים תאומות נחתם בין וויניפג לעיר באר שבע בשנת 1983 ומאז ועד היום התקיימו מספר רב של ביקורים הן של נציגי וויניפג בבאר שבע, והן של נציגי באר שבע בוויניפג. לאחר שבשנת 2002 ביקר ראש העיר לשעבר יעקב טרנר בוויניפג, הקשרים אף התחזקו והעיר באר שבע זכתה לביקור גומלין של ראש העיר של וויניפג בשנת 2005. בנוסף, התחזקו הקשרים עם תורמים מהעיר בשלל פרויקטים בעיר הנוגעים בנושאי החינוך, הרווחה והפיתוח האורבני. מספר פרויקטים נוספים מתרחשים מול הקהילה היהודית בוויניפג דרך קק"ל, תנועת הנוער בית"ר ועוד.

 

 

העיר התאומה באוסטרליה - פרמטה

במשך השנים תחזקה העיר באר שבע קשרים רציפים וחמים עם שגרירות אוסטרליה בישראל. הקשרים מבוססים בעיקר על חשיבות ההשתתפות של חיל הפרשים האוסטרלי בכוחות אנזא"ק אשר לחמו בתורכים בבאר שבע בשנת 1917. קשר זה ממשיך להתחזק גם בזכות ברית הערים התאומות בין פרמטה לבין באר שבע.
 
מדי שנה, ב-31 לאוקטובר, מתקיים בבאר שבע טקס האזכרה לחללי אנזא"ק, אוסטרלים וניו-זילנדים ברובם, שנפלו בכיבוש באר שבע במלחמת העולם הראשונה. החל משנת 2008 נערך בנוסף טקס מקדים לזכר הפרשים האוסטרלים, אשר מתקיים בפארק החייל האוסטרלי, פארק אשר הוקם ביוזמת קרן 'פראט' מאוסטרליה בשכונת י"א בבאר שבע. בטקסים אלו משתתפים מדי שנה ראש העיר של באר שבע ושגרירי אוסטרליה, ניו-זילנד, בריטניה, גרמניה וטורקיה.​

 

 

העיר התאומה בארגנטינה – לה פלאטה

הקשר בין שתי הערים נוצר באמצעות אגודת הידידים בבאר שבע. משלחת רשמית של העיר לה-פלאטה ביקרה בבאר-שבע בשנת 1996, ובאותה שנה אף הגיעה והופיעה בבאר שבע מקהלה מהעיר. לאחרונה, ביקרה משלחת ממלכתית לביקור קצר בארץ עם כוונות לחזק ולתגבר את הקשר בין הערים בעתיד, הן על בסיס חברתי והן על בסיס מוזיקלי.

 

 

העיר התאומה באתיופיה – אדיס אבבה

10,000 יוצאי אתיופיה חיים בשכונות באר שבע ומהווים את הקהילה הגדולה ביותר של יוצאי אתיופיה בישראל. בד בבד עם העלייה הגדולה מאתיופיה לארץ ישראל, ממשיך הקשר בין שתי המדינות להתפתח ולצמוח ועל בסיס זה נחתם בשנת 2004 הסכם ערים תאומות בין באר שבע לאדיס אבבה.
 
בטקס החתימה שהתרחש באדיס אבבה נכחו ראש העיר לשעבר, מר יעקב טרנר ואף משלחת רשמית מטעם העיר, והעיר באר שבע גם זכתה לביקור גומלין לא מזמן של נציגי אדיס אבבה.
 
משלחת נוספת של נציגי באר שבע ביקרה באדיס אבבה גם בשנת 2007 על מנת להתחיל לבצע שיתוף וסיוע הדדי בענייני מים כאשר התוכנית העתידית של העיר היא להמשיך ולפתח קשרים הנוגעים לנושאי מים, דיור וחקלאות.
 

 

העיר התאומה בטורקיה – אדנה

בשנת 2001 נחתם הסכם ערים תאומות בין באר שבע לעיר אדנה שבטורקיה על מנת ולהמשיך ולחזק את הקשרים בין שתי המדינות.  בכל שנה, ביום האזכרה לחללי המלחמה על כיבוש באר שבע (31.10.1917) מגיעה משלחת רשמית מטעם שגרירות טורקיה לטקס האזכרה המתקיים ליד האנדרטה לחיל הטורקי הנמצאת בעיר. האנדרטה עצמה הוקמה במסגרת שיתוף הפעולה בין שגרירות טורקיה לעיריית באר שבע. בשנת 2008 חנכה העירייה בשיתוף שגרירות טורקיה את כיכר 'מוסטפה קמל אטא טורק', מייסד הרפובליקה המודרנית של טורקיה.
 

 

העיר התאומה בגיאורגיה – אוני

במשך שנים רבות קלטה העיר באר שבע עולים מגרוזיה (גיאורגיה). בזכות כמות העולים המשמעותית, נחתם הסכם ערים תאומות בין המדינות בשנת 2000. בשנים האחרונות, מארחת באר שבע משלחת המגיעה אחת לשנה מגיאורגיה לעיר ומקיימת טורניר כדור לוח. בנוסף, מגיעות אל העיר שלל משלחות רשמיות מגיאורגיה במסגרת שיתוף הפעולה. בשנת 2008 נחנכה כיכר על שם העיר אוני בשכונת מצדה, לציון הקשר המיוחד בין הערים.
 
 

 

העיר התאומה ברומניה – קלוז'-נפוקה

בשנת 1995 הגיעה משלחת ראשונה מרומניה אל באר שבע. זמן קצר לאחר מכן, שלחה העיר באר שבע משלחת אל רומניה ושם חתמה על ברית ערים תאומות עם העיק קלוז-נפוקה. חלק גדול מן הקשרים בין הערים מבוסס על מכנה משותף מוזיקלי ותזמורת האקורדיונים של באר שבע אף נסעה להופעה מיוחדת בקלוז'.
 
הקשר עם העיר נוצר בשיתוף פעולה עם אגודת יוצאי רומניה בבאר שבע והוא נשאר פעיל באמצעות התקשרות בין ראשי הערים ואף משלחות נוער היוצאות משני הכיוונים.
 
בשנת 2006 נחנכה בעיר כיכר 'קלוז' נפוקה' ומשלחת רשמית הגיע מרומניה והתארחה בבאר שבע, בתגובה יצאה משלחת באר שבעית באותה שנה אל קלוז' והתארחה שם כדי לגלות שהעיר הרומנית החזירה את המחווה וחנכה כיכר 'באר שבע' גם אצלה.
 
כמו כן התקיימו חילופי משלחות נוער בין שתי הערים, בהצלחה רבה.

 
 
 

העיר התאומה בסרביה - ניש

הקשר עם העיר ניש הוא קשר על בסיס פורמלי ולרוב מתבצע בהתכתבות כאשר הערים שולחות אחת לשנייה ברכות לכבוד החגים או אירועים חגיגיים אחרים. בשנות ה-90 התקיים בירושלים כנס ערים תאומות אשר אורגן על ידי מרכז השלטון המקומי כדי לציין 50 שנה למדינת ישראל. אל הכנס הגיעה משלחת מניש ולאחריו התארחה בעיר באר שבע למספר ימים. הבכירים בעיר ניש מנסים ליצור ולחזק קשרים כלכלים בין שתי הערים ולעודד חילופי תיירות.