לקהילה באהבה

בימים אלו, ישנה חשיבות גדולה לכלל מערך הפעילות הקהילתית בעיר. ריכזנו עבורכם את כלל המידע הרלוונטי אודות השירותים הקהילתיים.

לכל המעוניינים להתנדב בהקהילה או לחלופין להעביר פניית רווחה יש לשלוח פנייה עם פרטי התקשרות באמצעות הדוא"ל :

 

השגרה הקהילתית בבאר שבע בצל הקורונה- הסיירות הקהילתיות


במהלך תקופת הקורונה גילינו מחדש את הכוח הקהילתי העצום שיש בבאר שבע!
בתקופה זו קמו בבאר שבע סיירות שכונתיות  - מודל קהילתי חדש אשר במסגרתו פועלים בהתנדבות תושבים ותושבות מ17 שכונות שונות בבאר שבע למען השכונה בה הם גרים.

הסיירות השכונתיות החלו לפעול עם פרוץ המשבר בחודש מרץ בליווי צוותי המחלקה לעבודה קהילתית באגף הרווחה וחברת כיוונים. הסיירות נתנו את המענים שהיה צריך בשטח כדי לסייע לתושבים, החל ממיפוי הצרכים השונים ועד לסיוע ותמיכה בחלוקת מזון בעיקר לאוכלוסיות הייחודיות בעיר: אזרחים ותיקים, משפחות בהם ילדים ונוער, אנשים עם מוגבלות, דיירי הבניינים המשותפים ואוכלוסייה בבידוד ללא רשתות תמיכה. התושבים פעלו כדי להקל על שכניהם ותושבים אחרים עד כמה שניתן במהלך הסגר.

בנוסף יזמו התושבים גם פרויקטים ייחודיים לימי הסגר סביב ימי הזיכרון- זיכרון בסלון ביום הזיכרון לשואה ולגבורה ופינות זיכרון שכונתיות ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. ביום העצמאות הסיירות עודדו את כלל התושבים לקשט את הבניינים וללבוש כחול לבן.

עם החזרה ההדרגתית לשגרת החיים שלצד הקורונה, וכשכבר הותר לצאת החוצה למרחב הציבורי, התושבים רצו להמשיך את רוח הסולידריות והערבות ההדדית המיוחדת ויזמו מבצע ניקיון שכונתי. המבצע התקיים בסביבת בנייני המגורים, המכולות והסופרמרקטים השכונתיים, הפארקים ומקומות נוספים שיש לשמור בהם על הניקיון. המחלקה לעבודה קהילתית באגף הרווחה, חברת כיוונים, האגף לאיכות הסביבה וצוות החדשנות נתנו את המעטפת מבחינת ארגון ולוגיסטיקה אך הרעיון והוצאתו אל הפועל הגיע מתושבים עבור תושבים אחרים בסביבתם. מבצע הניקיון התקיים במקביל ב 17 (!) שכונות בבאר שבע  ולקחו בו חלק כ-400 תושבים.

יום הניקיון אפשר לצוותים הקהילתיים ליצור מנוע התערבות לגיוס פעילים נוספים ולהמשיך את שגרת החירום ופעילות הסיירות. בנוסף, המסרים של יום הניקיון נגעו בתחושת השייכות לשכונה והאחריות האישית של התושבים לניקיונה מתוך הרצון להניע את מעורבות התושבים לשיפור מצב הניקיון בעיר.

מיזם חשוב נוסף שהתקיים הודות לפעילות הסיירות הקהילתיות הינו "מפגשכנים". מתנדבי הסיירות הקהילתיות קיימו בשבוע פעילות 48 מעגלי שיח ב-17 שכונות בעיר. המפגשים התקיימו במרחבים הפתוחים ובהתאם להנחיות וכללו שיח על זמן משפחתי, עזרה הדדית, רוח ההתנדבות השכונתית, קירבה לשכנים שלא הכירו לפני כן ועוצמות קהילתיות ייחודיות לעיר באר שבע.במפגשכנים השתתפו כ480 איש.

התושבים שוחחו בנוסף גם על מה שהם מבקשים לעצמם מכאן והלאה, הן כפרטים והן כשכונה, בזמן הקורונה ועם החזרה לשגרה. התושבים העידו כי הם מעוניינים לשמר את האווירה הטובה שיצרו ביחד והמסר העיקרי אשר עלה מדבריהם הוא - השכונה היא הבית שלנו, גאים להיות שכונה!

כעת, לקראת השנה החדשה, ובהמשך ישיר להתגברות העשייה של התושבים הפעילים בשכונות אנו עומדים בפתחם של שני מיזמים חדשים:

"ש(כו)נה טובה"-  כלל התושבים מוזמנים להעלות לקבוצת הסיירות השכונתיות ולדף הפייסבוק של העירייה סרטונים או תמונות של עצמם מברכים את כולם: את העיר, הקהילה, השכנים ואף את עצמם.מיזם שמראה את השכנות והקהילתיות המדהימה שיש רק בבאר שבע –חוסן קהילתי במלוא העוצמה (יפורסם בסמיכות לראש השנה ) .

"מפגש סליחות בשכונה " – שנה חדשה בפתח ואיתה עשרת ימי תשובה שיש לפי המסורת לנצל לחשבון נפש. רבים מוצאים בתקופה זו אפשרות ואף הזדמנות לבחינה משותפת של משמעות החיים,הערכים,הקהילה והשכונה. הסיירות הקהילתיות מזמינות אתכם /ן להוביל מפגש סליחות בשכונה  שיובילו התושבים יחד עם צוותי המחלקה לעבודה קהילתית וחברת כיוונים, ובמהלכו יקיימו שיח קהילתי על משמעות החג וההזדמנויות שתקופת הקורונה מזמנת לקהילה ולשכונה . התושבים שנרשמו להוביל יקבלו ערכת סליחות עם מערך לפעילות .

 

התמודדות בריאה בגיל השלישי

למידע נוסף >>

מענה לאוכלוסייה בשעת משבר הקורונה

לשימושכם ריכוז ארגונים הנותנים מענים לאוכלוסייה במשבר קורונה.
תוכלו להיעזר במידע זה ובארגונים אלו בעת הצורך.
 
שם הארגון מספר טלפון/אתר נושא הסיוע הערות
עיריית באר-שבע באמצעות המוקד העירוני 106 המוקד העירוני פועל 24 שעות ביממה לשרות התושבים. באמצעותו ניתן לקבל מידע ולהעביר פניות בכל נושא. בעת אירועי חירום משמש המוקד כמרכז מידע ומנתב פניות לאגפים ולמחלקות השונות בעירייה.  אם אינך יודע למי לפנות או איך ליצור קשר עם אגף/מחלקה בעירייה, יש לפנות למוקד העירוני
מוקד סטארט אפ wisers  073-3744590 תמיכה לגיל השלישי עבור תפעול מכשיר הסלולרי והמחשב
חברים לרפואה 054-7123930  קו למעוטי יכולת הנמצאים בבידוד וזקוקים לקבלת תרופות עד הבית
יד לתומך 02-6444678 תמיכה בבני משפחה המטפלים בחולים מבית יד שרה
יד שרה קו-קורונה-02-6444639 קו קורונה להשאלת ציוד רפואי לאנשים הנמצאים בבידוד
מרכז אלה להתמודדות נפשית עם אובדן 050-9949244 סיוע נפשי להרגעת מצבי חרדה אצל אנשים בבידוד א '-ה' בין השעות 12:00-20:00
עזר מציון- מרכז ציפורה פריד 073-3956807, 1800802030 מרכז למטפלים באנשים עם דמנציה א '-ה' בין השעות 08:00-21:00
משרד הבריאות *5400 פניות בנושא קורונה שלוחה 1 http://call.gov.il\infocenter\indexpage=home?
נט"ל 1-800-363-363 סיוע טלפוני נפשי 
עזר מציון 1-800-80-20-30 קו מידע ותמיכה
עזרה בדרך                   *3284 ביקור,סיוע ברכישת מזון ותרופות לקשישים Lotemk@dorldor.org.il
helpontheway.app
קו חם 03-5599333 סיוע לאנשים עם דמנציה
קו חם משרד הרווחה והשירותים החברתיים 118 שירות ייעוץ לאזרח מענה טלפוני בנושאים ניצולי שואה ,ביטוח לאומי,ייעוץ כלכלי,עיניני עבודה,מיסים 
ידידים בדרכים 053-3131310 חילוץ בדרכים וכן מסייעים למי שנכנס לבידוד בשינוע תרופות, קניות ועוד
מסל"ן - קול מילה - קו לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית 1202   08-6421313 קו חירום 24/7 לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית
ער"ן -בשיתוף הקוהליציה לטראומה  1201    שלוחה 6 קו סיוע לסובלים מטראומה מחרדה ולחץ בעקבות נגיף הקורונה בשפות: עברית אנגלית ערבית ורוסית
מלב אל לב אגף הרווחה והשירותים החברתיים תומך בקשישים, בודדים ומשפחות מיוחדות באמצעות קשר אנושי וחם של מתנדבים.
קשר וירטואלי, תומך וחברותי המחזק את ערכי הערבות ההדדית, החוסן האישי והקהילתי בעת משבר הקורונה
דוא"ל: volunteer-br7@br7.org.il