מיפוי מרחבים מוגנים בסביבת שכונה ב' בבאר שבע


​​​הגרף הנוכחי הוא מיפוי מקלטי העיר באר שבע. מדובר על רחובות בשכונה ב' כאשר כל ריבוע אדום מייצג מקלט ברחבי השכונות.

קישור ליישום

לצפייה ביישום

מאגרים שהיישום מסתמך עליהם

איך הכל התחיל

 "זה כבר זמן מה שרציתי לנסות למפות נקודות על מפה בתוכנת R. בזמן הכנת הגרף הייתי בשלבים ראשונים של לימוד התוכנה ויצירת מפה נראתה לי כאתגר שהייתי רוצה לנסות. יום לפני יצירת המפה נחשפתי למאגרי המידע הפתוחים של ב"ש. התרשמתי מקבצי הנתונים שהיו קיימים ותהיתי מה ארצה לעשות עם חלקם, וההזדמנות הגיעה למחרת כאשר החלו שיגורי טילים אל עבר ישראל. לאור הנסיבות של ביטול הלימודים, העובדה כי רציתי ללמוד לייצר מפה ושיום קודם לכן נחשפתי למאגרים הפתוחים, החלטתי לנצל את ההזדמנות ולמפות את המקלטים בעיר."

איך נבנה היישום

​היישום נבנה באמצעות R, שפת תכנות וסביבת עבודה בקוד פתוח. במהלך הכנת היישום השתמשתי בכמה חבילות שעזרו לי להגיע לתוצר הסופי. חלקן עזרו לי בעיבוד הקבצים והכנתם למיפוי, עבודה עם הקבצים שהורדתי מאתר המידע של ב"ש, משיכת השלד למפה מגוגל ועוד. קובץ ה־CSV לא עבד לי בצורה חלקה ועל כן החלטתי לנסות עם הקובץ geojson. אחרי שלמדתי כיצד לעבוד איתו, יצרתי מפה ראשונית של כל המקלטים בעיר. 

אמנם המיפוי ממצה את כלל המקלטים בעיר, אך הוא לא פרקטי בשעת צבע אדום. במקום זאת, החלטתי למפות את המקלטים סביב שכונת מגוריי, בשכונה ב'.
בעת העבודה עם גוגל מפות ב־R (ומפות באופן כללי) יש להכניס נקודות אורך ורוחב ל'משיכת' המפה המבוקשת. לב"ש יש נקודות ציון ספציפיות ומשיכת מפה מוגדלת דרשה ממני רק לשנות את הגדרת ה־Zoom בפקודה למשיכת מפות. לאחר שמשכתי את המפה מיפיתי מחדש את הנתונים רק עבור החלק בב"ש שרואים במפה. כשהבנתי שזה מסתדר מבחינה וויזואלית ושמיש בשעת צבע אדום, החלטתי לעצב את זה סופית. הורדתי את קווי האורך ורוחב, שינתי את המלל והוספתי מסגרת לגרף.

אני מרוצה מהיישום ושמח שהצלחתי לא רק לאתגר את עצמי בהכנת מפה ראשונה ב־R, אלא גם להשתמש במשאבי העיר לתועלת תושבים נוספים.

עמית לוינסון

עמית ​לוינסון, סטודנט לתואר שני במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בן גוריון.