פסולת בניין, כלי אצירה ומחזור

עיריית באר שבע משקיעה מאמצים רבים בפיתוח פני העיר ובשמירה מוקפדת על איכות הסביבה. למטרה זו מוקצבים משאבים רבים, והעירייה ממשיכה להתפתח ולחשוב על דרכים חדשות למחזר ולשמור על הסביבה. ברחבי העיר פזורות עמדות שונות לאיסוף נייר, פלסטיק, סוללות, בגדים וזכוכית, והעירייה מפצירה בתושביה לקחת חלק במאמץ ולשמור על העיר, הארץ והעולם.
 

פסולת בנין וכלי אצירה

תחומי אחריות:

  • טיפול בבקשות היתרי בניה הכוללות פרטי פינוי פסולת בניין.
  • טיפול בבקשות היתר אכלוס בהקשר הטיפול בפסולת בניין.
  • הסדרת פתרונות טיפול באשפה באזורי תעשייה ומתחמי עסקים קיימים.
  • ביצוע מעקב וקישור אחר פעילות זכיין פינוי פסולת בניין, ואחר בקשות משפצים להיתרי שינוע פסולת בניין. 
  • טיפול ומענה בבקשות בונים למתן פתרון לאשפה בפרויקט.
  • טיפול בכלי אצירה בעסקים ובמוסדות.

 
 

פסולת נייר וקרטון

24% מכל הפסולת הקיימת בישראל מורכבת מנייר וקרטון, ולמרות שמספר זה נשמע גבוה מאד, הוא דווקא מספר משמח, משום שלנייר וקרטון יש פוטנציאל מחזור והשבה גבוה, ולכן נוכל למחזר לפחות רבע מכמות הפסולת שלנו.
בעיר באר שבע מוצבים קרוב ל-100 מכלים לאיסוף קרטונים. בנוסף, מוצבות עגלות רבות למחזור נייר; מעל ל-2500 עגלות בנפח 360 ליטרים ומעל 200 עגלות בנפח 1,100 ליטרים. התושבים מוזמנים להביא אל מתקני המחזור והעגלות נייר משרדי לבן, נייר עיתון וקרטונים. אלו ימוחזרו ויהפכו להיות ניירות טואלט ומגבות נייר, תבניות ביצים ואריזות קרטון חדשות.

 
 

פסולת פלסטיק

מלבד פסולת הנייר, אחוז נכבד נתפס על ידי פסולת פלסטיק, שאמנם תופסת רק 13% ממשקל הפסולת, אך מהווה 46% מנפחה. בבאר שבע פועל מערך איסוף ומחזור של מכלי משקה גדולים (בנפח 1.5 ליטר ומעלה), כמו גם אריזות שאינן מכלי משקה.
את הבקבוקים הנאספים על ידי מערך האיסוף, הופכים לחומר גלם המשמש לייצור אריזות למזון, כמו סלסלות לפירות וירקות, פחי אשפה ועוד. כיום מוצבים למעלה מ-500 מכלי פלסטיק ברחבי העיר.

 

פסולת סוללות

כידוע, אחד הדברים המזיקים ביותר לסביבה הן הסוללות. הן מורכבות משלל חומרים מסוכנים הכוללים מתכות כמו כספית, עופרת, אבץ, ליתיום ועוד, וכשהן מתפרקות ומשחררות את המתכות המרכיבות אותן הישר אל מי התהום, הן מהוות סכנה אמתית לזיהום חמור.
מסיבה זו שמה עיריית באר שבע דגש מיוחד על איסוף סוללות, ולאחר איסופן מעבירה אותן באמצעות המשרד להגנת הסביבה למיון והטמנה באתר לסילוק פסולת רעילה. כיום מוצבים למעלה מ-200 מכלים לאיסוף סוללות ברחבי באר שבע.

 
 

פסולת בגדים

אמנם בגדים מהווים כרגע רק 6% מסך כל האשפה הביתית, אך מחזורם יכול לחסוך כ-15% מסך האנרגיה הנדרשת להטמנתם. שימוש חוזר בבגדים הוא ידידותי יותר לסביבה ואף מהווה חסכון משמעותי במים. מסיבות אלו, עושה עיריית באר שבע מאמץ נכבד בכדי למחזר את הבגדים. הם נאספים וממוינים לשלושה סוגים עיקריים: בגדים במצב טוב הנארזים ומועברים לשימוש חוזר, בגדים המכילים סיבי צמר או אקרילן הנארזים ונשלחים לפירוק ולמחזור, ובגדים שאינם מתאימים לשני הקריטריונים הראשונים הנחתכים ונשלחים למפעלים ולמוסדות שונים.
כיום, ישנם למעלה מ-20 מתקנים לאיסוף טקסטיל המוצבים ברחבי העיר ובעתיד מתוכננים להיות למעלה מ-100.

 

פסולת זכוכית

פסולת הזכוכית מהווה רק נתח קטן של 3% מסך הפסולת הביתית, אך היא קלה למחזור וניתן להשתמש בה שוב. השימוש העיקרי בזכוכית הוא בתחום הזגגות ואריזת מוצרי מזון אך ניתן להקצות אותה לשימושים כמו בנית תשתיות, כבישים ואפילו רעפים. יתרונות המחזור באים לידי ביטוי בחסכון בחומרי גלם טבעיים, דבר התורם להפחתת כריית חול במחצבות, חסכון משמעותי באנרגיה וצמצום נפח הפסולת.
כיום יש בעיר 105 כלי אצירה ייחודיים וחדשים אשר מיועדים לפינוי פסולת ומוצבים במיקומים שונים ברחבי העיר, כפי שתוכלו לראות בטבלה המפורטת מטה.

 

מחזור במערכת החינוך

הפרויקט הוקם ע"י אגף איכות הסביבה של עיריית באר שבע לשם הטמעת מהפך המחזור במערך החינוך וזאת בשיתוף עם תאגיד אל"ה למחזור. הפרויקט מבוצע ע"י נציגי הרשות אשר מגיעים לבתי הספר השונים ברחבי העיר באר שבע ומעבירים הדרכות על חשיבות המחזור הן לצוות החינוכי והן לתלמידים, ואף מסמיכים אותם לבתי ספר ירוקים.
 
בשלב הראשון, בהסכמת הצוות החינוכי, מוצבים בתוך בתי הספר מתקנים למחזור (בקבוקים ונייר) תוך ביצוע ניטור ומעקב.
 
בשלב השני, לאחר הוכחת המחזור בבתי הספר והסמכתם לירוקים, הצוות החינוכי מחויב להעביר תכנים במסגרת הפרויקט לשינוי סביבתי השווים ערך לכ-30 שעות שנתיות בשכבות השונות, ואף מאמץ אתר לטיפוח ירוק.

 
 

חוק האריזות – חוק חדש מהאריזה

החוק להסדרת הטיפול באריזות – התשע"א 2011, נועד לצמצם את ההשפעה השלילית על הסביבה שמקורה באריזות. החוק חל בעיקרו על יבואנים ויצרנים הפורקים את טוביהם.
פסולת אריזות מורכבת מאריזות לאחר השימוש למטרה שלשמה יועדו בראשונה, או אריזות רב-פעמיות לאחר השימוש החוזר בהן. מטרת החוק היא לקבוע הסדרים לעניין ייצור אריזות וטיפול בפסולת אריזות. המטרה לצמצם את כמות פסולת האריזות, למנוע את הטמנתה ולעודד שימוש חוזר באריזות.​

 

 

לפרטים נוספים ויצירת קשר

  
טלפונים נוספיםמסנן
  
שעות קבלת קהלמסנןשעות מענה טלפונימסנן
 08-6840399 שלוחה 4 ואחריה שלוחה 2
mira@br7.org.il

יום ג' – 08:00-16:00 בתאום מראש בלבד! 16:30-18:30 לתושבים בלבד

יום ה' – 09:00-13:00

ימים א'- ב' 09:00-13:00
​​

 

צוות המחלקה​

  
  
  
  
  
  
מירה ענברמנהלת מחלקת פסולת בניין וכלי אצירה08-6840399 שלוחה 4 ואחריה שלוחה 2זלמן שנאור 10, באר-שבעmira@br7.org.il
שני דהן מזכירת מחלקת פסולת בניין וכלי אצירה08-6840399 שלוחה 4 ואחריה שלוחה 2זלמן שנאור 10, באר-שבעshania@br7.org.il
איגור אברמובמנהל תחום פסולת בניין08-6840263זלמן שנאור 10 באר שבעigorab@br7.org.il
​​