גינות קהילתיות

פרויקט הגינות הקהילתיות הוא פרויקט מרגש שהוקם על ידי עיריית באר שבע ומטרתו לעודד גינון וטיפוח הסביבה, תוך כדי פיתוח הקהילה וחיבורה לאדמה. פרויקט הגינות הקהילתיות משלב אהבה לבני אדם, אהבה לצמחייה ובעיקר אהבת הקהילה.
 

מהן הגינות הקהילתיות?

הגינה קהילתית היא גינה אשר מתוכננת, מוקמת, ומטופלת באופן שוטף על ידי גרעין תושבים מתנדבים קבוע בשיתוף פעולה ובגיבוי של העירייה, משרדי ממשלה וארגונים סביבתיים וחברתיים. בפרויקט קיים מגוון רחב של מודלים של גינון קהילתי: מטיפוח שטח לנוי או ערוגות ירק, דרך עבודה בחצר בית משותף ועד לפיתוח חווה קהילתית, בוסתן קהילתי ועוד.

שיתוף פעולה בקהילה

הקמה של גינה קהילתית וטיפוחה היא תוצר של בניית שותפות בין תושבי השכונה, הרשות המקומית וארגונים חברתיים-סביבתיים. כתוצאה משיתופי פעולה אלו, הוקמו בשנים האחרונות בעיר באר שבע כ- 20 גינות קהילתיות ברחבי העיר ועוד היד נטויה. הגינה הקהילתית היא מודל של חקלאות עירונית קהילתית. לחקלאות עירונית קהילתית פנים רבות : משטח עירוני בו מאפשרים לכל תושב לשכור חלקה לגינון עצמי, גידול עצמאי של כל תושב במרפסת או בחצר הפרטית, ועד מודלים המתמחים בייצור מקומי של מזון כמו חווה קהילתית, או גידול ירקות ועשבי תבלין במצעים מנותקים ללא אדמה. וגינה קהילתית המייצרת חיבור בין אנשים לאנשים ולסביבה בה הם חיים.

חיבור האדם לאדמה

במאה האחרונה, עם התעצמות תהליך העיור, חל ניתוק בין האדם לבין האדמה ובין האדם לחברו. הגינון הקהילתי מתמודד עם שתי מגמות אילו באמצעות קירוב האדם לאדמה על ידי גידול עצמאי בסביבתו הקרובה. תהליך אשר מעודד ומייצר מפגשים חברתיים כחלק מהתהליך, ומעודד את הפרט למנהיגות ולהגדלת תחושת האחריות על המרחב הציבורי. טיפוח הגינה הופך להיות מטרה משותפת לקבוצת פעילים ומפגיש אוכלוסיות שונות בעלות מטרה דומה ולפעילות קהילתית.

הגינה כמקרבת קהילה

הגינה מהווה מטרה משותפת לתושבי השכונה ומהווה מקום לגידול מזון מקומי ובית ליוזמות קהילתיות. מלבד יתרונות אלו, יוצרת הגינה מקום מפגש שכונתי ופינה ירוקה לטובת כלל התושבים, ומשמשת גם כבית גידול לצמחים ובעלי חיים מקומיים, ובכך עוזרת לשימור הטבע העירוני. הגינה הקהילתית היא תוצר של סביבתה ואופייה נקבע על פי הצרכים והרצונות של חברי הגינה. הגינה מאפשרת לכל אדם לייצר חותם פיזי אישי משלו ולהתחבר לסביבתו. לצד כל אלה מהווה הגינה הקהילתית מקום של יצירה, שמחה, בריאות וחיים, ומשמשת כמנוף בכל נושא הנוגע לקיימות ולחיבור בקהילה.
 

יצירת קשר

  
  
  
  
אחיקם אורבוךרכז גינות קהילתיות עירוני08-6840358 achikama@br7.org.il