מוגבלות שכלית התפתחותית

עיריית באר שבע עושה מאמצים על מנת לקדם ולדאוג לביטחונם ולרווחתם של כל האוכלוסייה שבה, לרבות אוכלוסיות של אנשים וילדים עם מוגבלות. ביניהם אנשים וילדים הלוקים במוגבלות שכלית התפתחותית (פיגור), אשר מתפקדים ברמה של איחור התפתחותי או קושי ברכישת מיומנויות תפקודיות ולימודיות, תקשורת, ומיומנויות הדרושות לפעולות יום יומיות. עיריית באר שבע מספקת מגוון מענים לאוכלוסייה זו, בהתאם לרצון ולצרכים של התושבים הזקוקים לסיוע.

ועדת אבחון

כל אדם עם מוגבלות שכלית התפתחותית (פיגור) אמור לעבור ועדת אבחון, שתגדיר את מצבו, על מנת שיהיה זכאי לשירותי הרווחה מטעם המדינה.  ועדת האבחון מתקיימת לאחר ביצוע אבחון,  בהפניה של מחלקת הרווחה. האבחון והוועדה אינם כרוכים בתשלום אך מחייבים הכרה במחלקת הרווחה (כמתחייב על פי חוק הסעד טיפול במפגרים תשכ"ט)

בהנחה שכבר יש לבנכם או לבתכם ועדת אבחון,  בדף האחרון בפרוטוקול ועדת האבחון אמור להיות סעיף המלצות, ובו המלצה, בתחום המגורים, על שילוב במסגרת חוץ ביתית או בדיור מוגן, לפי בקשת ההורים. במידה והדבר לא כתוב במפורש, על העובד הסוציאלי להפנות את הבן או את הבת לאבחון ולוועדת אבחון מחדש, על מנת שהוועדה תמליץ על סידור חוץ ביתי כאופציה אפשרית.

מסגרות יומיות

השילוב במסגרות אלה מחייב פתיחת תיק במחלקת הרווחה, ותהליך של אבחון ובהמשכו  ועדת אבחון.  השילוב במסגרות יהיה לאחר הפניית עובד סוציאלי ממחלקת הרווחה.
 • מע"ש  -מפעל עבודה שיקומי. המע"ש הוא מסגרת יום תעסוקתית המיועדת לאוכלוסייה הלוקה במוגבלות שכלית התפתחותית בתפקוד קל – בינוני, בני 21 ומעלה, המוכרים על ידי ועדת אבחון. המע"ש מופעל על ידי עמותת "יחדיו", ונותן שירות לכ-200 חניכים המגיעים למסגרת התעסוקה מידי יום מן הקהילה וממסגרות הדיור המוגן. המע"ש פועל חמישה ימים בשבוע, בימים א'-ה' בין השעות : 15:30 - 7:30 ההפניה למסגרת היא באמצעותה העובד הסוציאלי של הקהילה. השירות כרוך בתשלום. בחנות המופעלת במע"ש ניתן לרכוש עבודות יצירה ואמנות שהוכנו ע"י אחת מקבוצות החניכים המועסקים במקום. לפרטים נוספים ניתן לפנות לטלפון : 08-6208060.

  אתר האינטרנט של מעש

 • מרכזי יום טיפוליים - מסגרות יומיות הנותנות מענה תעסוקתי לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית בתפקוד בינוני, בינוני נמוך וקשה בגילאי 21 ומעלה. המסגרות פועלות בימים א'-ה' בין השעות 07:30- 17:00 במסגרות הללו עוסקים החניכים בפעילויות שונות לעידוד וטיפוח כישורי חיים, מיומנויות ועצמאות, כל זאת בליווי של צוות מטפלות מוסמכות ופיזיותרפיסטית. המרכזים מופעלים על ידי "אגודת עמי". ההפניה למסגרת היא באמצעות עו"ס הקהילה. בנוסף, "אגודת עמי" מפעילה קבוצה טיפולית לבוגרים הלוקים בפיגור בינוני ובעיות התנהגות, במסגרת הגן הזיאולוגי. המסגרת פועלת בימים א'-ה' בשעות 08:00 עד 15:00. ניתן להתקבל לקבוצה באמצעות העובד הסוציאלי . כמו כן מפעילה "אגודת עמי" קבוצה טיפולית שעובדת על בסיס התנדבותי בבסיסי צה"ל, כאמור המסגרת מופעלת על ידי "אגודת עמי" ומחייבת וועדת קבלה והפנייה של עו"ס. השירות כרוך בתשלום.

  אתר האינטרנט של אגוד​ת עמי

 • מגשימים פסגות  – מסגרת יומית תעסוקתית לאנשים עם מש"ה/ אוטיזם/ התנהגות מאתגרת של בוגרים על  הרצף.  מופעל ע"י עין השלושה – מגשימים פסגות.

 

מסגרות פנאי

בנוסף למסגרות הללו, מוזמנים המטופלים לקחת חלק במסגרות פנאי שונות ומגוונות, ביניהן: ​
 • הארכת יום בבתי הספר לחינוך מיוחד - במספר בתי ספר לחינוך מיוחד פועלת מסגרת של הארכת יום. הארכת היום מופעלת על ידי אגודת עמ"י. במסגרת זו נהנים התלמידים מפעילות העשרה שונות ומגוונות וארוחה קלה.  הארכת היום פועלת בבתי הספר: מגן, שחר, אילנות, יסודות ודקלים. השירות כרוך בתשלום. ההפניה למסגרת היא באמצעות העובדים הסוציאליים במחלקות הרווחה.

 • מועדון אקי"ם - מועדון חברתי לאנשים מעל גיל 21, המוגדרים כאנשים עם מוגבלות שיכלית התפתחותית ומתגוררים בבית הוריהם. במסגרת הפעילות נהנים החברים מפעילויות שונות ומגונות כגון : מוסיקה, אומנות וכלכלת בית .המועדון ממוקם ברחוב וולפסון 17. חניכים מסוימים מגיעים בכוחות עצמם וחלקם בהסעות.
  בדבר פרטים נוספים ניתן לפנות להדר, רכזת מועדון אקי"ם,  או למר חיים אטדגי יו"ר סניף אקי"ם באר-שבע בטלפון: 08-6231190
 • קייטנת אקי"ם לילדים – אקי"ם מפעילה במהלך חודש אוגוסט קייטנה בתנאי פנימייה לילדים בגילאים 8-21 שנים המאובחנים כלוקים במוגבלות שכלית התפתחותית. ההרשמה באמצעות העובדים הסוציאליים בלשכת הרווחה והינו כרוך בתשלום. בנוסף, סניף אקי"ם באר שבע נותן מענה של יעוץ, הכוונה וסנגור להורים ולבני משפחה של אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית. לפרטים נוספים ניתן לפנות לטלפון 03-7662222 או לטלפון 08-6231190
 • מועדון ית"ד מסגרת חברתית לילדים ולבוגרים עם תסמונת דאון . הפעילויות מתקיימות בשעות אחר הצהריים וכוללות אומנות, מחשבים, באולינג סדנאות בישול ועוד. כמו כן, מתקיימות במקום הרצאות להורים וקבוצות תמיכה. כתובת: רחוב אלכסנדר ינאי 14 , בסמוך למתנ"ס "נעורים". יו"ר  "יתד" מר יחיאל טביבי.

 • ​תוכנית "הקלה"  - תוכנית המופעלת על ידי עמותת 'עזר מציון'  ומטרתה אירוח הילד בבית משפחה מארחת, לזמן קצוב, על מנת להקל על ההורים ובנוסף לאפשר לילד חוויה נעימה. ילדים הלוקים במוגבלות שכלית התפתחותית (שעברו ועדת אבחון) זכאים לאירוח במשפחה מארחת חמה ותומכת, למשך יום עד 15 יום בשנה, בתשלום סמלי. ניתן לשלב את הילד בבית משפחה קבועה ומוכרת. הוריו של הילד ומשפחתו זוכים להקלה למשך זמן קצר, על מנת לאזור כוחות. לפרטים ניתן לפנות לעובדים הסוציאליים במחלקות הרווחה או למשרדי "עזר מציון" 073-2629756

דיור חוץ ביתי 

במידה והורי המטופל הגיעו להחלטה על שילוב בנם או בתם במסגרת חוץ ביתית, עליהם לפנות לעובד הסוציאלי המטפל ולבקש סידור חוץ ביתי לבנם או לבתם.  לאחר מכן יופנה החומר בעניין המטופל  לוועדת אבחון,  ועדת השמה, ועדת קבלה למעון הספציפי, ובסוף, הסדרת ענייני תשלום.
 
 

מסגרות חוץ ביתיות בעיר באר-שבע

 • מערך דיור בית כהן (מופעל על ידי אגודת עמ"י) - דיור בית כהן​ הוא מתחם של שישה בתים בו מתגוררים 66 דיירים בעלי תפקוד בינוני מעל גיל 21, ברמת תפקוד פיגור קל ובינוני. בדירות ניתן מענה לכלל צרכיהם של הדיירים. בשעות הבוקר הדיירים יוצאים למסגרות תעסוקתיות כל אחד על פי יכולתו ובשעות אחה"צ משולבים בפעילויות שונות בקהילה.

 • דירות עמ"י (הוסטלים) -  במקביל למערך דיור בית כהן קיימות בעיר באר שבע דירות עמ"י (הוסטלים). הדירות הללו הן 8 דירות, המופעלות על ידי אגודת עמי, עבור אוכלוסייה ברמת תפקוד קל וקל-בינוני.

 • כפר רפאל – קהילה שיקומית המשלבת חיים בקהילה כפרית יחד עם מוגנות והתאמה לצרכים והיכולות המיוחדים של הדיירים. בכפר חיים הדיירים עם משפחות על ילדיהן, ומתנדבים צעירים מהארץ ומחו"ל. הדיירים שותפים אמיתיים וחיוניים בחיי הקהילה.
  אנו משתדלים ליצור קהילה שתתמוך בצמיחה והתפתחות של כל חבריה. הדיירים עובדים בחקלאות ובמגוון בתי-מלאכה, זוכים לתרפיות וטיפולים אישיים וקבוצתיים ונהנים מחיי חברה ופנאי עשירים.
  הכפר מיועד לבעלי תפקוד קל ובינוני מעל גיל 21.

  פרטי התקשרות:
  קריית בץ 3, ליד הגן הזואולוגי
  מיכל יואל : 0548184077 , michal.yoel7@gmail.com
  חנה בן שלום  0525000178 , hanabensha@gmail.com

 • בית מיכאל - מסגרת דיור בקהילה, המיועדת לילדים ונוער בגילאים 6 עד 25, המאובחנים כלוקים במוגבלות שכלית התפתחותית בתפקוד קל עד בינוני וללא בעיות התנהגות.

 • "לב הבית" הינו פרוייקט דיור בקהילה של האגודה לבריאות הציבור, אשר נותן מענה לאנשים עם מוגבלויות (מגבלה פיזית, תקשורתית, קוגניטיבית, חושית) מהקהילה החרדית ,הדתית, ולשומרי מסורת. בדירות שלנו הדייר מקבל סביבה המאפשרת לו להיות עצמאי עם אפשרות לבנות את אורח החיים שמתאים לו. תהליך זה נעשה בתיווך וליווי של צוות הדירה.סדר יום כולל תעסוקה, פנאי, חברה ואחזקת הבית. בכל דירה יש בין 4 עד 6 דיירים.
  יצירת קשר עם לין בורץ 0506222026
 • בית כהן בקהילה – דיור מוגן ל-12 אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית בגילאי 45+. מופעל על ידי אגודת עמי .

 • עין השלושה - מגשימים פסגות – מערך דיור לאוכלוסייה עם התנהגות מאתגרת ומש"ה (6 דירות, 71 דיירים).  מופעל ידי עמותת עין השלושה מגשימים פסגות.  

 • "עת הזמיר" – דיור מוגן לאנשים עם מוגבלויות – לאוכלוסייה דתית (5 דיירים). מופעל על ידי עמותת עת הזמיר.

 • דיור אקי"ם – דיור מוגן לאנשים ען=ם מוגבלויות ברמת תקוד גבוהה מופעל ע"י אקי"ם

 

הקליטה למקומות אלה היא באמצעות העו"ס, ומותנית בכך שיש בהם מקום ושיש התאמה. בנוסף  קיימות מסגרות חוץ ביתיות נוספות ברחבי הארץ.