שיקום

מחלקת שיקום אחראית לאוכלוסייה בעיר הנזקקת לשירותי שיקום, כולל אנשים עם נכות פיזית- שיתוק, קטיעת גפיים, מחלות ניווניות ועוד. אנשים עם נכות חושית - חירשים, כבדי שמיעה וליקויי ראייה ועיוורים ואנשים עם תפקוד שכלי גבולי עם לקות למידה וקשיי תפקוד והסתגלות.
 
המענה לאוכלוסיית שיקום ניתן באמצעות למחלקות לשירותים חברתיים לפי כתובת המגורים.

שירותי האגף עבור אנשים בעלי נכויות כוללים היבטים של פיתוח מיומנויות תפקודיות בתחומי החיים השונים, במטרה להגיע לאוטונומיה אישית ולעצמאות מירבית.

מערך שירותים זה מתייחס לאנשים מגיל ינקות ועד גיל זקנה ואינו כולל מענים לאנשים עם נכות נפשית, להם ניתן מענה באמצעות משרד הבריאות.

 

מסגרות יום לפעוטות

שילוב פעוטות במעונות יום רגילים

פעוטות עם צרכים מיוחדים המשולבים בהמלצת המכון להתפתחות הילד במעון יום רגיל זכאים במקרים מסוימים לסיוע של סייעת שילוב. ההליך מחייב פניה לוועדתה של משרד הרווחה באמצעות העו"ס המטפל , כל זאת במידה והפעוט נמצא במעון המוכר על יד משרד הכלכלה.
 

תכנית "מסיכון לסיכוי"

במסגרת מעון היום ויצו (המרכז לגיל הרך) משולבים פעוטות עם נכויות שונות. במסגרת המעון הם מקבלים שעות סיוע וטיפולים פרא-רפואיים. הפניה באמצעות העו"ס המטפל.
 

מעונות יום שיקומיים לפעוטות

חוק מעונות היום השיקומיים מטרתו להבטיח לפעוטות עם מוגבלויות בגילאי חצי שנה עד 3 מסגרת שיקומית, טיפולית וחינוכית נאותה.

התהליך מחייב הכרה ברווחה ודיון בוועדת השמה של משרד הרווחה.

במסגרת חוק מעונות יום שיקומיים קיימים מספר מעונות יום לפעוטות עם צרכים מיוחדים, הלוקים בנכות. ברחבי העיר באר שבע פועלים מספר מעונות יום, בהתאם לרמת התפקוד של הפעוטות. השירות כרוך בתשלום מדורג על פי אישורי הכנסה. פעוטות הזכאים על פי חוק להשתלב במעונות היום מוסעים למסגרת בהסעה באמצעות עיריית באר שבע.

רשימת המעונות ברחבי העיר: 

 • מעון יום שיקומי אלי"ע - מיועד לפעוטות לקויי ראייה / עיכוב התפתחותי. נמצא ברחוב עמוס ירקוני 4, טלפון 08-6270971, פקס 08-6270671
 • מעון יום שיקומי מיח"א - מיועד לפעוטות לקויי שמיעה. נמצא ברחוב עין גדי 10 , שכונה ט'. טלפון 08-6433315
 • מעון יום שיקומי "צעד קדימה" - מיועד לפעוטות הלוקים ב- CP ונכות פיזית. נמצא ברחוב אשר ברש, פינת רחוב שלום אש, נווה זאב. טלפון 08-6486341
 • מעון יום שיקומי שמעיה- מעון שיקומי רב נכותי המיועד לפעוטות עם מגוון לקויות, כאשר המענה הפרא רפואי הכולל (פיזיותרפיסטית, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת ועוד)  נמצא תחת קורת גג אחת, זאת, על מנת להקל על ההורים מלהתרוצץ בין הטיפולים השונים ולפתח את ילדם הפעוט.המעון הינו בפיקוח משרד הבריאות ומשרד הרווחה, ובשיתוף הרשויות המקומיות.המעון מונה 2 כיתות כאשר בכל כיתה צוות פרא רפואי, 3 סייעות בעלות ניסיון בתחום החינוך המיוחד, גננת ואחות צמודה התומכת לאורך כל שעות הפעילות בפעוטות הזקוקים לה.
  כתובת המעון רחוב החיד"א 8 שכונת י"א 08-6318080 , 054-2871100


מסגרות יום לבוגרים

בוגר הזכאי לקצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי רשאי לגשת למוסד למחלקת שיקום בבקשה לסיוע במיצוי זכויותיו בנושא תעסוקה כאשר המגמה היא לשלבו במקום העבודה בשכר מותאם בכפוף לדו"ח לרון. פרטים נוספים באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי.
 

הקרן למפעלי שיקום

המפעל המוגן של "הקרן למפעלי שיקום" הוא מסגרת תעסוקתית לאנשים עם מוגבלות פיזית, חושית ונפשית. במסגרת זו ניתן לערוך אבחון תעסוקתי, הכשרה מקצועית, השמה רגילה / נתמכת, סדנאות מוגנות ועוד. הפנייה למסגרת זו מתקבלת באמצעות עובד סוציאלי מלשכת הרווחה העירונית או ישירות למרכז השיקום בטופס הפניה. טלפון : 08-6468444.
 
 

מרכז יום לנכים קשים של איל"ן

מרכז היום לנכים קשים הוא מסגרת יום לאנשים עם נכות פיזית קשה ברמה של לפחות 100%, בגילאי 18-55 (ביום הקליטה). אנשים התלויים בזולת לפחות בשני תפקודים בחיי היום יום (כגון: אכילה, עשיית צרכים ,רחצה ולבוש) ולא הצליחו להשתלב במסגרת שיקומית אחרת. במרכז מתקיימת פעילות מגוונת שיקומית וחברתית ואף קיימת חנות בה נמכרות למבקרים עבודות נוי שונות שהנכים יוצרים .כתובת המרכז: רחוב המדע 17 רמות; טלפקס: 08-
6493070
 
 
 

בית מעגן

בית מעגן הוא מרכז חברתי שהוקם לרווחת חולי סרטן ובני משפחותיהם ומספק תמיכה חברתית ורגשית כתוספת לטיפול הרפואי הרגיל. המרכז מציע ללא תשלום תמיכה, הרצאות ואירועים חברתיים.
המרכז פתוח בימים א' – ה' בין השעות : 10:00-20:00.  כתובת: רחוב הר בקע 13, שכונת רמות, באר שבע.
טלפון: 08-6490802, פקס: 08-6486977.
 

הרוח הדרומית

עמותת "רוח דרומית" מפעילה מרכז לרפואה משלימה בנגב למתמודדים עם מחלת הסרטן. העמותה הוקמה במטרה לספק סיוע ותמיכה לחולי סרטן ולבני משפחותיהם באמצעות טיפולי הרפואה המשלימה, מתוך אמונה כי טיפולים אלו מסייעים לגוף ולנפש, מפחיתים את הלחץ הנפשי שבו נתונים החולים ובכך משפרים את סיכוייהם להחלים. בטלפון: 052-3944147
 

שיקומון יד שרה

השיקומון הוא מרכז יום ייחודי המקנה למשתקמים הזדמנות חדשה לשיפור היכולות התפקודיות והקוגניטיביות ולהתמודדות מוצלחת עם תהליך השיקום. מתנדבים מסורים לצד אנשי מקצוע מיומנים, יוצרים בשיקומון סביבה תומכת ואוהבת ומסגרת חברתית המהווה גשר לסביבה ומסייעת במניעת ניתוק והסתגרות.
 

מסגרות דיור

מערך דיור לאנשים עם קשיי תפקוד והסתגלות המופעל על ידי עמותת "יחדיו". מערך הדיור כולל: דירה טיפולית, דירת הכשרה ודירות לוין. המסגרת מספקת רצף של מענים טיפוליים ושיקומיים עבור בוגרים מעל גיל 18 עבור בוגרים עם צרכים מיוחדים המוכרים לאגף השיקום. בעלי 40% נכות לפחות ומאופיינים בקשיי תפקוד והסתגלות, בעלי אינטואיציה גבולית וליקויי למידה.
 
מטרת המסגרת הינה פיתוח והקניית מיומנויות תפקודיות בתחומי חיים שונים: מיומנויות ראשוניות ושניוניות, הרגלי חיים, קשרים חברתיים ובן אישיים, פיתוח הרגלי עבודה, חינוך לזוגיות וחיי משפחה, פיתוח מיומנויות שעות הפנאי תוך שאיפה תמידית לעצמאות הדיירים בתחומים אלו.
 
 

מסגרות לשעות הפנאי

מועדונית תגי"ל

מסגרת חברתית לילדים לקויי ראיה בגילאי 6-14 המופעלת במסגרת המועדון לעיוור. במסגרת המועדונית נהנים הילדים מפעילויות חברתיות ולימודיות שונות. ההרשמה באמצעות העובדים הסוציאליים במחלקות הרווחה או בטלפון: 08-6435976
 

מועדונית שיקומית בבית החולים סורוקה

מועדונית שיקומית לילדים עם נכות פיזית המופעלת במכון להתפתחות הילד שבבית החולים סורוקה, באמצעות עמותת איל"ן. ההפניה למסגרת היא באמצעות העובדים הסוציאליים בלשכות הרווחה, וכרוכה בתשלום.
 

מועדונית "שמע"

מועדונית חברתית לילדים ליקויי ראיה וחירשים לגילטי 6-14 פועלת באמצעות ארגון "שמע" . הפניה למסגרת באמצעות עו"ס המטפל.
 

מועדון צוותא

מועדון צוותא מופעל על ידי 'עמותת על' (עמותה לקידום תכניות ייחודיות לנוער בקהילה בנגב) ונותן מענה חברתי טיפול לכ-60 צעירים בגילאי 14-34 , בני נוער ובוגרים בעלי צרכים מיוחדים הסובלים מקושי בתקשורת בין אישית על רקע של מגוון מוגבלויות. המועדון ממוקם במתחם מקיף א' בשכונה ג'. ניתן לקבל הפנייה באמצעות עובד סוציאלי מהקהילה או ישירות בטלפון: 08-6239430 .
 

המרכז לחיים עצמאיים לנכים

המרכז לחיים עצמאיים לנכים הוא מרכז לפעילויות חברתיות, קבוצות תמיכה וסיוע לפונים במיצוי זכויות. המרכז נוסד על ידי "עמותת שוויון וצדק לנכים" ואוכלוסיית היעד בו היא אנשים עם כל סוגי הנכויות מגיל צעיר ועד גיל זקנה .כתובת: רחוב יוסף בן מתיתיהו 28 ת.ד. 1109 באר שבע. שעות קבלת קהל: ימי ראשון-רביעי בין השעות :08:30-12:30. טלפון: 08-6483456 / 08-6481587.
 

מועדון "נאמן"

מסגרת חברתית לבוגרים שעברו אירוע מוחי (CVA). המסגרת פועלת בימי שני בשעות היום, במתנ"ס י"א. לפרטים ניתן לפנות לטלפון 077-4665213.  לחצו כאן למעבר לאתר 'נאמן'.
 

מועדון לעיוור

מועדון המשמש מסגרת לפעילות יומית בשעות היום לאנשים לקויי ראיה לשעות הפנאי. כגון: חוגי העשרה ויצירה, פעילויות ספורט, טיולים, ריקודים, הרצאות ועוד. כתובת: רח' שאול המלך 1. לפרטים והרשמה: 08-6435976.
 

מועדון החרשים – מועדון חברתי

המקום מופעל ע"י עיריית באר שבע, אגף הרווחה וחברת כיוונים, במקום פועל מועדון חברתי ביום ובערב, המספק חוגים, ימי כיף, פעילות ספורטיבית, העשרה, חברה ופנאי, (התעמלות, סריגה, כדור קט-רגל, כדורסל, שש בש,  מחשבים ועוד') כל אלה מתקיימים במבנה חדש, בציוד מונגש בתנאים המותאמים לליקויי שמיעה. בנוסף מועדון החרשים מסייע במתן מידע, ייעוץ והכוונה. מיועד לאנשים חרשים וכבדי שמיעה מגיל 18 ומעלה.

ימי פעילות המועדון: יום א', ב', ג', ה'.
דרכי פנייה באמצעות העו"ס ברווחה, פנייה עצמאית, או דרך חברי המועדון.
דרכי התקשרות באמצעות - טלפון: 08-6290050, פקס: 08-6822126 , מייל:  hershim@kivunim7.co.il
כתובת: כיכר קפלן 10, באר שבע.
 

ארגון "בקול'

ארגון המספק מידע, הדרכות בנושא שימוש באביזרי עזר למקרים של ירידה בשמיעה וקו תמיכה טלפוני. סניף באר-שבע נמצא במרכז "סביונה"  ברחוב יהודה הלוי 111 באר-שבע . ניתן להירדם לפעילויות בטלפון 03-5257001, פקס 03-5257004. info@bekol.org
 

רשת - תוכנית מעבר לנוער

תוכנית רשת הינה תוכנית מעבר והכנה לעצמאות המיועדת לבני נוער בגילאי 15-18 עם מגבלה שיוכרו באגף השיקום או בשירות לטיפול באדם עם אוטיזם במשרד הרווחה (מוגבלות פיזית, חושית, לקויות למידה מורכבות, קשיי תקשורת) ולומדים במסגרות חינוך הרגיל בשילוב פרטני או בכיתות קטנות.
התכנית פועלת פעם בשבוע בשעות אחר הצהרים כמועדון חברתי ומהווה עבור המשתתפים הזדמנות  למפגשים חווייתיים, העשרה, היכרות  והתנסות עם תוכניות המשך:  צבא, שירות לאומי, תעסוקה, לימודים וקהילה. מסגרת הפעולה הינה קבוצתית עם התייחסות אישית.
הקבוצות מונחות על ידי רכזים חברתיים מיומנים מתחומי החינוך והטיפול. הפעילות מאפשרת למידה, גילוי, חקירה והתנסות בתחומים מגוונים, כמו גם היכרות עם תוכניות המשך ותיווך על פי הצורך, כך שבסופו של התהליך יוכלו המשתתפים לבחור  את המסלול המתאים להם ביותר.
 
התכנית מתמקדת בשלושה עולמות תוכן עיקריים:
 1. החברה, הקהילה ואני – מיומנויות אישיות ובין אישיות, כישורים חברתיים, זהות, חינוך מיני חברתי ועוד.
 2. הכנה, לתעסוקה- עבודה קבוצתית, פרטנית והתנסות בתעסוקת קיץ.
 3. הכנה לתוכניות המשך בקהילה- מסגרות צבא, שרות לאומי, דיור עצמאי בקהילה, השלמת לימודים, לימודים אקדמיים, רכישת מקצוע, ושילוב במקומות עבודה בשוק החופשי.
 
מה אנחנו עושים במועדון?
 • שיחות ודיונים קבוצתיים
 • ליווי פרטני במפגשים אישיים
 • סדנאות כישורי חיים ומיומנויות אישיות ובין-אישיות
 • הובלת מיזם חברתי
 • הרצאות על מיניות, זוגיות, טיפוח הגוף, שיווק עצמי ועוד
 • טיולים, בילויים מגוונים וסמינר מנהיגות בחופשת הקיץ
 • פעילות אתגרית
 
לפרטים נוספים ניתן לפנות לשרה גוכמן 086840343
 

תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו"

תנועת הנוער מיועדת לילדים ונוער עם צרכים מיוחדים או נכויות בשילוב בני נוער נורמטיביים. פרטים נוספים  בחברה העירונית לתרבות ופנאי כיוונים.
 
 

פארק החייל האוסטרלי

גן שעשועים נגיש וחווייתי לכלל האוכלוסייה ומותאם לבוגרים וילדים עם צרכים מיוחדים, בכך למעשה משמש מנוף ליצירת שינוי חברתי ולקידום שילובם של ילדים ואנשים עם צרכים מיוחדים בחיי הקהילה.
 
 

שירותים נוספים

תעסוקה נתמכת לנכים

אגף השיקום במשרד הרווחה והשירותים החברתיים, במסגרת פעילותו בתחום השיקום המקצועי- תעסוקתי ויישום המלצות דו"ח לרון בנושא סיוע בהשתלבותם של אנשים עם נכויות בשוק העבודה, פיתוחו והפעלתו של מודל חדש לעבודה נתמכת. המודל משלב השמה ומתן שירותי תמיכה, ליווי וסיוע לאנשים עם מוגבלויות שאינם מסוגלים להתמודד בכוחות עצמם עם דרישות השוק הפתוח והתחרותי. לאוכלוסייה זו יכולת תעסוקתית ירודה וקשיי הסתגלות המונעים מהם להשתלב במסגרת השוק הפתוח והתחרותי.
 
אוכלוסיית היעד:
*אנשים עם טווח רחב של מוגבלויות נכות פיזית, רגשית, שכלית (על גבול הפיגור) התפתחותית או חושית, הפרעות התנהגות, ליקויים באישיות וליקויים בהסתגלות על רקע ליקויי למידה, קשב וריכוז ושאינם מוכרים כחולי נפש, בין הגילאים 18 ועד 55.
*אדם עם 40% נכות קבועה ומעלה על פי ההגדרה של המוסד לביטוח לאומי אשר מיצה את זכאותו לשיקום במוסד לביטוח לאומי.
איתור מועמדים לעודה נתמכת:
 1. עובד סוציאלי מהמחלקות לשירותים חברתיים איתר מועמד לתעסוקה נתמכת על פי הקריטריונים שצוינו לעיל. באחריותי להפנותו לעו"ס שיקום תעסוקתי עירוני שרה גוכמן. (בעבר העו"ס היפנה את הפונה ישירות לאחד הזכיינים)
 2. העו"ס לשיקום תעסוקתי אחראי לזמן את המועמד הפוטנציאלי לפגישה שמטרתה היכרות מעמיקה עם צרכיו, רצונותיו וכישוריו לטובת גיבוש חוות דעת מבוססת ומקיפה ובדיקת התאמתו לתוכנית תעסוקתית. חשוב שהמועמד הפוטנציאלי יגיע למפגש זה מצויד במספר מסמכים: אבחון מקצועי (אם יש), תעודת זהות, דוחות מגורמים רלוונטיים ואישור רפואי המתייחס להגבלות רפואיות או נפשיות בקשר לעבודות מסויימות. בפגישה זו המועמד ימלא טופס אינטייק ממוחש בעזרת הע"וס התעסוקתי.
 3. דיון בוועדה תעסוקתית מקומית:
  • תפקיד הוועדה והרכבה
  • תפקיד הוועדה הוא לבחון, לדון ולהחליט בפני המועמד על מידת התאמתו לתוכנית עבודה נתמכת או לתוכנית חלופית ובחירת הזכיין.
  • העו"ס לשיקום תעסוקתי.
  • העו"ס המטפל.
  • המועמד לתוכנית לעבודה נתמכת.
  • במידה והמועמד אינו מקבל את החלטת הועדה זכותו להגיש ערעור לוועדה מחוזית.
 
קיימים היום בעיר באר שבע חמישה זכיינים אשר תפקידם הוא לבנות למועמד תוכנית שיקומית והשמה לעבודה בשוק החופשי.
לאחר הוועדה העו"ס התעסוקתי יעביר את פרטי השתלבות בעבודה וקבוצות הכשרה.
על הזכיין להפעיל מערך סדנאות מרוכז לקראת השתלבות בעבודה וקבוצות הכשרה.
 
תכנים:
*מיומנויות רכות, הקשבה, קבלת ביקורת, התמודדות עם מצבי לחץ ניהול זמן ועוד.
*כלים להשתלבות בעבודה, דרכי התנהגות בעולם העבודה, כתיבת קורות חיים, הכנה לראיון עבודה, יוזמה ומוטיבציה אישית ועוד.
*העצמה, אסרטיביות, ניהול קונפליקטים ופרואקטיביות.
*הגברת המוטיבציה והאמונה ביכולת עצמית.
*סיורים במקומות עבודה.
 
במקרים בהם המועמד בשל להשמה מיידית ובאישור העו"ס התעסוקתי לא ישולב הפונה בסדנאות אלא ישירות למקום עבודה.
 

תכנית "הקלה"

ילדים הלוקים בנכות וקיבלו אישור מהמפקחת המחוזית בעניינם (באמצעות העובד הסוציאלי  במחלקת הרווחה) זכאים לאירוח במשפחה מארחת חמה ותומכת, לפרק זמן של עד 15 יום בשנה, בתשלום סמלי. ניתן לשלב את הילד בבית משפחה קבועה ומוכרת. הוריו של הילד ומשפחתו זוכים להקלה למשך זמן קצר, על מנת לאזור כוחות. לפרטים ניתן לפנות לעובדים הסוציאליים במחלקות הרווחה או למשרדי "עזר מציון" 073-2629756
 

"קהילה תומכת נכים"

פרויקט "קהילה תומכת נכים" מספק מגוון שירותים המאפשרים לאנשים עם נכויות פיזיות וחושיות ובני משפחותיהם חיים עצמאיים בבית, תוך שיפור איכות החיים ותחושת הביטחון. מערך השירותים כולל:
   
 • חיבור ללחצן מצוקה 24 שעות ביממה, ומענה אנושי בשעת הצורך.
 • אב קהילה המקיים קשר אישי ושוטף, ומסייע בתיקונים קלים בבית, וכן בסיוע בהזמנת בעלי מלאכה ופיקוח על עבודתם.
 • שירות רפואי בזמן חירום, באמצעות מוקד המצוקה הכולל ביקור רופא פרטי בבית (בתשלום סמלי) ועוד.
 • קשר עם עובדת סוציאלית לצורך מיצוי זכויות.
 • פנאי: פעילות חברתית ותרבותית, דף מידע, התכנסויות בחגים ובאירועים שונים, הרצאות, טיול אחת לשנה, ועוד.

בפרויקט יכולים לקחת חלק עד 100 בתי אב. השירות מחייב פתיחת תיק בלשכת הרווחה ותשלום השתתפות חודשי על פי אישורי הכנסה. לפרטים והרשמה ניתן לפנות לגדעון כהן, אב הקהילה: 052-4618329.הפרויקט בבאר-שבע מופעל על ידי חברת מט"ב, טלפון 08-6276033. 

שילוב מנצ"ח

הינה תכנית הכנה וליווי לצה"ל עבור בני נוער עם מגבלה,  המכוונת להרחבת שילובם בתפקידים משמעותיים והעמקת תרומתם בצה"ל ובחברה הישראלית.
התכנית שייכת לאגף השיקום במשרד הרווחה ומופעלת על ידי עמותת גוונים

מה התכנית מציעה ?
 • הכנה קבוצתית ואישית לקראת שירות משמעותי
 • ליווי אישי בתהליכי המיון והקליטה לצה"ל
 • סיוע בשיבוץ בתפקידים משמעותיים ומגוונים
 • ליווי במהלך השירות הצבאי (התאמה אישית לפי צרכים)

מי יכול להצטרף ?

בני נוער או צעירים (גילאי 15-25)  מכל רחבי הארץ מוכרים כזכאים לשיקום במשרד הרווחה בעלי מגבלה פיזית, חושית או עם לקויות למידה והנמכה קוגנטיבית

לפרטים: מחוז שפלה ודרום מיכל דבש dvash.gvanim@gmail.com 054-4807677 

תכנית "הדיור הנתמך"

תכנית "הדיור הנתמך" הנה תכנית התומכת באוכלוסיית שיקום, מטרתה ללוות צעירים עם מוגבלות (כל מגבלות המטופלת על ידי מחלקת שיקום) המעוניינים להתגורר באופן עצמאי בקהילה וכן לאנשים המתגוררים בקהילה ונמצאים בתחילת דרכם העצמאית, וזקוקים לליווי, סיוע ותיווך של איש מקצוע ומדריך אישי. התכנית מותאמת אישית לצרכיו ורצונותיו של המשתתף, ומטרתה הקניית כלים, לימוד וחיזוק מיומנויות תפקודיות, טיפוח אחריות אישית, ושילוב בקהילה ובחברה. התכנית מיסודה של "ישראל מעבר למגבלות" (שותפות בין ג'ויינט ישראל, ממשלת ישראל וקרן משפחת רודרמן) וה"קרן למפעלים מיוחדים" של הביטוח הלאומי.
אשת הקשר: נסטיה פשקוב-מתאמת טיפול בתכנית 'דיור נתמך' באר שבע נייד: 052-5489853