היחידה העירונית לטיפול ושיקום נפגעי סמים - מרכז חוסן

היחידה לטיפול ושיקום – מרכז חוסן, פועלת מעל 20 שנה ונותנת מענים טיפוליים ושיקומיים לאוכלוסיית המכורים והמכורות לסמים ואסירים משוחררים תושבי באר שבע.
 

מטרת היחידה

מטרת היחידה היא להעמיד לרשות המטופל ובני משפחתו את מיטב השירותים הטיפוליים, לסייע בידו להיגמל ולחזור לאורח חיים נורמטיבי, תוך התאמת המענים לצרכי המטופלים, ברוח תכנית 12 הצעדים ותוך פיתוח מענים חדשים.
 
 

מי מתאים לטיפול ביחידה?

נפגעי סמים תושבי ב"ש, גברים ונשים, מגיל 18, ובני משפחותיהם. נפגעי כל סוגי הסמים: חשיש, סמי פיצוציות, אקסטזי, טריפים, קוקאין, הרואין, כדורים ושילוביהם. תושבי הדרום שאינם תושבי באר שבע יכולים להשתלב בטיפול במרכזי היום ובמרכז ערב, בהפניית שירותי הרווחה באזור מגוריהם. הטיפול כרוך בהשתתפות עצמית סמלית. אין אנו יכולים לטפל בנפגעי נפש הנמצאים במצב מחלה נפשית פעילה, ובפונים הזקוקים לטיפול רפואי דחוף (מעבר לבעיית הסמים) כבעיה ראשונה.
 
 

שירותים ותכניות ביחידה

 • אבחון ויעוץ: בתהליך האבחון נבדוק יחד האם קיימת בעיית התמכרות, מהי חומרתה, יחד עם הצגת המענים הקיימים המתאימים ביותר, במטרה לבנות תכנית טיפול.
 • הפניה לאישפוזית: כחלק מתוכנית טיפול ניתנת עזרה בהכוונה והפניה לגמילה פיזית באשפוזיות מורשות.
 • שיחות פרטניות: שיחות אישיות עם עובד סוציאלי בעל התמחות בתחום ההתמכרויות.
 • יעוץ זוגי ומשפחתי: שיחות עם בני משפחה על פי הצורך כדי להעמיק את המודעות וההבנה לאתגרים איתם מתמודד המכור, וכיצד יכולים בני המשפחה לעזור ולהיעזר.
 • בדיקות שתן: מתקיימות כחלק מתוכנית הטיפול כדי לוודא מצב ניקיון מסמים.
 • שיקום תעסוקתי: בשלבים מתקדמים של הטיפול, שילוב בתוכניות שיקום תעסוקתי החל מאבחון, הפנייה לתוכניות השלמת השכלה, לימודי מקצוע והכשרה מקצועית ועד ליווי בהשמה.
 
 
 

מרכז יום ומרכז ערב

מרכז יום

הגמילה הפיזית היא השלב הראשון וחיוני בדרך לחיים ללא סמים. אולם אחרי שהסם כבר עזב את הגוף, הכמיהה הנפשית לסם עדיין נשארת. לאחר הגמילה הפיזית מכורים רבים חווים הצפה של רגשות. יש התעוררות למציאות הכוללת את הנזקים שנגרמו בעקבות תקופת השימוש בסמים - בדידות או יחסים מעורערים עם המשפחה, מצב גופני ירוד ומצבי רוח, מצב כלכלי פגוע וחובות. בעיות שמלכתחילה הובילו לשימוש בסם עדיין לא נפתרו. לצורך חיזוק נפגע הסמים בשלב עדין זה, קיימים מרכזי היום שלנו (מרכזים נפרדים לגברים ונשים). מרכזים אלה מיועדים למי שזקוק לטיפול כולל ואינטנסיבי.
 

פעילות מרכז היום

מטרתו העיקרית של הטיפול במרכז היום: לעזור להתמודד עם החיים ללא סמים. במרכז היום חוזרים למסגרת סדר יום מנוהל: חמישה ימים בשבוע, בשעות 8:00 עד 15:00 כאשר עצם ההשתתפות במסגרת של שיגרה היא צעד חשוב בדרך לחיים נורמטיביים. במרכז היום נלקחות בדיקות שתן 3 פעמים בשבוע, המוודאות ניקיון מסמים. עיקר הטיפול במרכז היום נערך בקבוצות; הקבוצה של חברים המתמודדים עם בעיות דומות מספקת תמיכה חברתית משמעותית. בטיפול ניתנת הכוונה לשיקום בכל המישורים: נלמדים אלו מצבים הם מצבי סיכון לחזרה לסם, ואיך להימנע מהם, איך להתמודד עם רגשות ומצבי לחץ, מה לעשות עם החובות, איך לשקם יחסים משפחתיים, מה הכאבים שהובילו לבריחה דרך הסם ואיך להתמודד איתם. כל זאת בקבוצות טיפוליות, סדנאות שונות ושיחות פרטניות.
 

פרנסת המטופל

בזמן הטיפול במרכז יום יש זכאות להבטחת הכנסה. עם זאת, הצלחה מלאה בשיקום היא גם חזרה לעולם העבודה. לקראת סיום התהליך במרכז היום, נערך אבחון תעסוקתי, וניתנים הכוונה וסיוע להשמה בעבודה או בלימודים.
 

מרכז ערב

מרכז ערב לצעירים צורכי קנביס וסמי פיצוציות מיועד לצעירים אשר מעשנים חומרים מסוג חשיש וגראס וגם סמים סינטטיים המוכרים כסמי פיצוציות בשמות כגון: " נייס גיא", מבסוטון, חגיגת וכדומה.
מרכז ערב לצעירים קולט צעירים מגיל 18 ועד גיל 30 אשר מסוגלים לנהל חיי עבודה ואו לימודים תוך כדי התהליך הטיפולי.
 

פעילות מרכז הערב

 המטרה העיקרית של הטיפול היא הפסקה והתנזרות טוטלית מצריכת חומרים המשנים את מצב הרוח ובכללם :חשיש, גראס, סמי פיצוציות ואלכוהול. אנו מאמינים בהתפתחות וצמיחה של האדם תוך קיום חיים נקיים ועצמאיים ועד מימוש עצמי תוך הכרה ביעוד האדם. אנו מציעים תכנית טיפול בו עובר כל אחד תהליך המאפשר צמיחה ומימוש עצמי באמצעות  השתתפות בקבוצות, שיחות פרטניות, בדיקות שתן סדירות, ואבחון מקיף ומעמיק בתחום התעסוקה . מרכז הערב פועל 3 פעמים בשבוע בשעות אחר הצהריים. אנו מפעילים סדנאות טיפוליות מגוונות.
 
 

טיפול בנשים

במרכז חוסן יודעים כי לנשים צרכים ייחודיים ולכן מטרות הטיפול בהן מותאמת להן במיוחד. בוגרות רבות של המרכז נקיות מסמים ומנהלות את חייהן וחיי משפחותיהן באופן נורמטיבי.
 

מהות תכנית הטיפול

המטופלות ביחידה הן נשים מגיל 18 ומעלה, בעלות רקע של התמכרות. הטיפול בנשים בחוסן שואף לתת מענה כוללני ומותאם אישית ככול האפשר לנשים נפגעות התמכרויות (סמים, אלכוהול, כדורי מרשם) בכל שלבי התהליך: מהתמכרות פעילה ועד שיקום תעסוקתי, תוך התייחסות למגוון נושאים: שמירה על ניקיון מסמים, התמודדות עם מצבי סיכון, הורות, דימוי גוף, ויסות רגשי, התנהלות כלכלית, מיצוי זכויות וכדומה.
 
השירותים המוצעים לנשים ביחידה:
 • מרכז יום נשים: טיפול אינטנסיבי במרכז יום, כשהמגורים עצמאיים.
 • דירת נשים: דירת מגורים חסויה מיועדת לנשים שבטיפול, הזקוקות לקורת גג בטוחה בתקופת שיקומן. הדירה בליווי צוות מקצועי מהווה בסיס ליציאה לחיים עצמאיים.
 • מגורים בדירה בלבד: כולל תכנית שיקום והשתלבות בקהילה (עבודה, לימודים והכנה למגורים עצמאים). תכנית זו מתאימה יותר לנשים בוגרות מסגרת טיפול, קהילה וכדומה.
 • תכנית  משולבת מודולרית: תכנית הכוללת דירת מגורים, במקביל לטיפול במרכז יום , והכנה ושילוב לתעסוקה. השילוב בין אלו ישתנה  בהתאם להתקדמות המטופלת ולצרכיה האינדיבידואליים.
 
 
 

שיקום תעסוקתי

לכל מטופל מותאמת תכנית אינדיבידואלית וקבוצתית הכוללת סדנאות הכנה לעולם התעסוקה, אבחונים תעסוקתיים על ידי מומחים, סיוע בהשלמת לימודים, הכשרה מקצועית, לימודי עברית, הכרת מחשב, סיוע בלימודים אקדמיים, השמה וליווי במקומות עבודה.
 
 

שיקום האסיר

העובדות הסוציאליות של שיקום האסיר מסייעות לאסיר המשוחרר תושב באר שבע (עד שנתיים מיום שחרורו) להתמודד עם אתגר השחרור מהכלא וחזרתו המחודשת לקהילה, לשקם מחדש את היחסים עם קרובי משפחתו ולהשתלב בתעסוקה. ניתנת עזרה בתיווך בין האסיר המשוחרר ומוסדות ממשלתיים שונים לשם מיצוי זכויותיו על פי חוק.
 
 

פרויקטים נוספים

 • קבוצת הורים דוברי רוסית - קבוצה טיפולית, לימודית ותומכת שמטרתה לתת מענה להורים המתקשים להתמודד עם הבעיות הנוצרות עקב שימוש בסמים של הבן או הבת. בקבוצה נרכשים כלים לעזור להורה להשפיע על המוטיבציה של הילד המכור להיכנס לגמילה, ולסייע בתהליך הגמילה והשיקום. ניתן דגש והתייחסות לרגשות קשים וחששות העולים מהמצב. הקבוצה מתקיימת בשעות אחה"צ. ההגעה באמצעות הסעה מאורגנת.
 • פר"ח ילדי אסירים - פרויקט חונכות.
 • תוכנית הורים – ילדים למטופלים/ות וילדיהם במהלך השנה ובחופשת הקיץ.
 
 
 

לפרטים נוספים ויצירת קשר

  
  
  
  
שעות קבלת קהלמסנן
08-623619808-6238307Hosen1@br7.org.ilהטחנה 1, באר שבע
א'-ה', 8:00-15:30
ב', ד'  8:00-19:00
 

בעלי תפקידים

  
  
  
  
רונית אברם אליעזמנהלת היחידה העירונית לטיפול ושיקום נפגעי סמים - מרכז חוסן08-6236198Hosen1@br7.org.il
רוני קלדרוןעו"ס צעירים050-6430113
אתי גוזלן מדריכה052-8808381
ארמון בסטמדריך054-9388640