שירותים לגיל הרך

עיריית באר שבע דואגת לכל התושבים שלה, קטנטנים ומבוגרים כאחד, ולכן מספקת מגוון שירותים רחב לגיל הרך, לרווחת התינוקות והוריהם. בין מגוון השירותים תמצאו שירותי משפחתונים לקטנטנים, מרכך לגיל הרך, שלל תוכניות חינוכיות, פעילויות להורים, מעונות יום ועוד. בנוסף, במרכז תמצאו מרכזייה פדגוגית בה ניתן לעבור מגוון קורסים והשתלמויות לאנשי מקצוע בגיל הרך.
 

משפחתונים לגיל הרך

המשפחתונים של עיריית באר שבע הינם מסגרות יומיות חינוכיות-טיפוליות, המיועדות לקבוצות של עד חמישה ילדים בגילאי חצי שנה עד שלוש שנים. הטיפול בפעוטות בקבוצה קטנה עונה על הצרכים ההתפתחותיים בגיל הרך וכולל התייחסות חמה אישית ורגישה לכל ילד בהתאם לצרכיו ורמת התפתחותו. בעיר באר-שבע פועלים  57 משפחתונים בכל רחבי העיר, הפועלים בביתם הפרטיים של המטפלת וכוללים ציוד, משחקים ומגוון פעילויות לילדים בגיל הרך. המטפלת מספקת לילדים 3 ארוחות (בוקר, צהריים, מנחה) כאשר כל הארוחות מורכבות מאבות מזון על פי תפריט משרד הבריאות.
 

צוות המשפחתונים

מטפלת המשפחתון היא בעלת תעודה של מטפלת מוסמכת והמשפחתון עצמו פועל בפיקוח והדרכה של עיריית באר-שבע. צוות רכזות המשפחתונים המפקחות על המסגרות מתמחות בחינוך בגיל הרך ובהפעלת מסגרות לילדים צעירים. מסגרת זו מוכרת על - ידי משרד הכלכלה ושכר הלימוד בה מדורג לזכאים - סבסוד ע"י משרד הכלכלה. לבירור דרגות זכאות חייגו למוקד המידע במספר 2969* או 12222-969. לצורך הרישום למשפחתונים יש להצטייד בדמי רישום על סך 292 שקלים ובתעודת זהות.
 

יצירת קשר ושעות פעילות

טלפון: 08-6840347/8/9, 08-6840350
 
הרישום למשפחתונים מתקיים בעיריית באר-שבע ביחידה למשפחתונים השוכנת במתחם יעלים, רחוב זלמן שניאור 10, באר שבע. שעות קבלת הקהל הן בימי ב' – ד' בין השעות 08:30-12:00 ובימי ג' בין השעות 16:00-18:00.
 

המרכז לגיל הרך

ייעודו של המרכז לגיל הרך בבאר שבע הוא לשפר ולקדם את ההתפתחות הכללית של הילד כפרט, כבן משפחה וכבן קהילה. מתפקידו של המרכז להעניק שירותים במטרה לסייע לילדים מהולדתם ועד גיל 6, ולפתח בצורה הטובה ביותר את כישוריהם הקוגניטיביים, החברתיים והרגשיים. אנו במרכז לגיל הרך רואים בתא המשפחתי את הבסיס להתפתחות הילד, על כן המרכז משקיע משאבים בפיתוח תכניות חינוכיות ותוכניות מניעה והתערבות מוקדמת לפעוטות, לילדים ולמשפחותיהם.
 

במרכז פועלות מספר תוכניות לגיל הרך

 • תוכנית הט"ף -  הדרכה בטיפוח פעוטות - תוכנית הדרכה דו שנתית להורים לפעוטות בני שנה עד שלוש. התוכנית מופעלת במסגרת ביתית וקבוצתית ומתמקדת במתן כלים לשיפור וקידום התפתחות רגשית וקוגניטיבית של הילד תוך מתן דגש על הקשר ויחסי הגומלין בין ההורה לילד. התוכנית מופעלת במסגרת התוכנית הלאומית לילדים ונוער ובשיתוף עם עיריית באר שבע ומשרד החינוך.
 • תוכנית האתג"ר - הכנת הילד לקראת מערכת החינוך באמצעות הוריו. תוכנית הדרכה דו שנתית להורים וילדים בני שלוש עד חמש שנים .מטרות התוכנית לקדם מוכנות של הילדים לקראת כניסתם למערכת החינוך הפורמאלית גן או בית ספר. שתי התוכניות הן מבית היוצר של המכון לחקר הטיפוח בחינוך , האוניברסיטה העברית בירושלים.
 • מוכנות לכיתה א' -  הנחייה של מרפאה בעיסוק וגננת מוסמכת המסייעות לילד להתכונן רגשית, מנטלית ופיזית לתחילת הלימודים. התוכנית מתחילה אחרי חג הפסח.


תוכניות תרבות ופנאי בגיל הרך

 • חוגי העשרה לקטנטנים - פעילות המתקיימת בקבוצות קטנות עם מדריכים מוסמכים לגיל הרך.
 • ראשון שמח - בכל יום א' שעת סיפור, סדנה פעילה להורים וילדים ופעילות בתנועה בחדר הסנסו-מוטורי, אין צורך להירשם מראש.
 • בוקר מחבק - ימי א' וב' בשעות הבוקר, פעילות לקטנטנים בחדר הסנסו-מוטורי בליווי מדריכה חינוכית.
 • שני ושלישי מחבק - פעילות לקטנטנים בחדר הסנסו-מוטורי בליווי מדריכה חינוכית, בין 16:00-19:00.
 • חוגים לילדים עם צרכים מיוחדים - אורי כדורי, תנועה וספורט
 • פעילויות משותפות להורים וילדים - מתקיימת בשבועות, בפורים ובקיץ
 • הפנינג תינוקות - מתקיים אחת לשנה בחסות חברת "מטרנה"
 

פעילויות להורים

 • קול להורה - קו ייעוץ להורים לילדים בגיל הרך. הקו עובד בימים א'-ה' בשעות 10:00-13:00  20:00-22:30, טלפון: *6968
 • ייעוץ פרטני - טיפול להורים המבקשים ייעוץ אישי. ניתן לתאם עם יועצת מוסמכת לגיל הרך.
 • סדנאות הורות - 10 מפגשים של סדנאות הורות, המתקיימים בשעות הנוחות להורים. קבוצות נפתחות לאורך כל השנה.
רישום לכל אחת מהתוכניות מתבצע דרך פנייה למרכז לגיל הרך בטלפון 08-6409250/1
 

התפתחות הילד

 • יחידה התפתחותית קהילתית -  איתור, אבחון, מניעה וטיפול במגוון רחב של בעיות התפתחותיות מגיל לידה עד שש. הנגשת השירות ויצירת  רצף של שירותים פרא רפואיים לילדים בגיל הרך. התוכנית מופעלת במסגרת התוכנית הלאומית לילדים ונוער ובשיתוף עם עיריית באר שבע ומשרד הבריאות. פנייה בטלפון: 08-6460909
 • תוכנית לאיתור ילדים  עם הפרעות התפתחותיות במסגרות חינוכיות בגיל הרך -  פועלת בתוך היחידה ההתפתחותית. פנייה בטלפון 08-6460909
 • מרכז הורות וטף - מרכז טיפולי חינוכי הפועל לשיפור יחסי הגומלין בין הורים וילדיהם, ומתן הכוונה וייעוץ להורים במשימות ההוריות. התוכנית מופעלת במסגרת התוכנית הלאומית לילדים ונוער ובשיתוף עם עיריית באר שבע ומשרד הרווחה.  פנייה למרכז באמצעות עובדים סוציאליים בלשכות לשירותים חברתיים בטלפון: 08-6206301
 • מסיכון לסיכוי - תוכנית המשלבת ילדים מעוכבי התפתחות במעון יום רגיל . התוכנית מופעלת בשיתוף עם עיריית באר שבע ומשרד הרווחה.
 • עיסוי תינוקות וליווי התפתחותי - קבוצת אימהות טריות ותינוקן, המקיימת סדנא המורכבת מ-8 מפגשים, בכל יום א', 9:00-12:00, בהדרכה של מדריכה מוסמכת, ליווי של מדריכה חינוכית ואנשי מקצוע נוספים: פיזיותרפיסטית, פסיכולוגית, יועץ זוגי ועוד.
 

ליצירת קשר ושעות פעילות

מנהלת המרכז – שירי הרמן צנעני
כתובת: רח' אליהו הנביא 5 , באר שבע (בצמוד למתנ"ס לוין)
טלפון: 08-6409250, 08-6409251
שעות פעילות: ימי א'-ה' בין 08:00-19:00, כאשר חופשות נקבעות בהתאם ללוח החופשות של ויצ"ו, משרד הכלכלה.
אי-מייל: gilharachb7@gmail.com
לתוכניות "מסיכון לסיכוי", עיסוי תינוקות, הכשרות מקצועיות ולהשכרת חדרים ניתן לפנות באמצעות טלפון: 08-6409250/1
 

מעונות יום

מעונות היום הינן מסגרות חינוכיות טיפוליות לילדים בגילאים חצי שנה עד 3. התנאים במעון מבטיחים את התפתחותו התקינה והבריאה של הפעוט. המעון מהווה מסגרת קבועה ויציבה בה מקבל הילד ארוחות, סידורי היגיינה וניקיון. הילדים במעון משובצים לקבוצות על פי גילם, כאשר לכל קבוצה ישנו את הצוות המטפל שלה. אגף הרווחה מקיים קשר שוטף עם הנהלת המעון בכל הנוגע לילדים המשובצים באמצעות עו"ס המשפחה. רישום למעונות היום מתבצע על ידי פנייה ישירה למעון הספציפי.
 
לחצו כאן כדי להגיע לרשימת המעונות